Jednou z posledních věcí, kterou ještě před rezignací stihl udělat papež Benedikt XVI., bylo jmenování nového šéfa Ústavu pro věci víry, který je známější pod označením "vatikánská banka". Výběrem německého právníka Ernsta von Freyberga zaplnil osm měsíců prázdné místo v čele jedné z nejvlivnějších a nejméně průhledných finančních institucí ve světě. Z něj odstoupil už loni v květnu Ettore Gotti Tedeschi, kterého italské úřady vyšetřovaly kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Katolický svět nyní čeká nejen na nového papeže, ale i na zveřejnění zprávy církevní komise, která prověřuje spekulace o vatikánské korupci. Podle italského listu La Repubblica si papež tuto třísetstránkovou zprávu již přečetl. "To, co je v ní napsáno, může být jedním z důvodů jeho rezignace," říká historik Jaroslav Šebek, který se zabývá církevními dějinami. Podle La Repubbliky se v materiálu často vyskytují slova homosexualita, korupce a vatikánská banka.

Finance Svatého stolce i majetek katolické církve přitom zůstávají pohledu veřejnosti skryté už po celá staletí. Církevní majetek byl proto odedávna předmětem nejen skandálů, ale i ostrých střetů se světskou mocí. Ty často vedly k nepřehledným intrikám, při nichž se střetávaly jednotlivé kuriální klany a jejich posledním výhonkem je teď papežská rezignace.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru