Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se podařilo ve Spojených státech podepsat reciproční smlouvu o poskytnutí zajištění s americkou Export Import Bank (US EXIM).

Domácím vývozcům se tak výrazně ulehčuje obchod se zákazníky na americkém kontinentu i na dalších zahraničních trzích. 

„Je to skvělá zpráva nejen pro EGAP, ale pro celý český export, velmi oceňuji aktivní roli nového vedení EGAPu v proexportní politice,“ řekl k podpisu smlouvy ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Právě na podnikatelské misi, kterou v současnosti vede ve Spojených státech, byla smlouva uzavřena.

Prvním projektem, při kterém se smlouva pilotně využije, bude vývoz leteckých motorů společnosti GE AVIATION CZ. Závod z pražských Letňan dodá v letošním roce americké společnosti Trush celkem 24 nových leteckých motorů H80, které byly kompletně vyvinuté a vyrobené v Česku (pražské Letňany jsou kromě Spojených států jediné místo na světě, kde GE Aviation vyvíjí letecké motory).

GE Aviation

Americká společnost General Electric koupila v roce 2008 část areálu továrny Walter Motors (později Motorlet) v pražských Jinonicích. Zde se letecké motory vyráběly už od dvacátých let minulého století, po listopadu ale firma upadala. GE přestěhovalo veškeré aktivity z Jinonic do Letňan.

Společnost Trush Co., která vyrábí lehká práškovací letadla na krátké lety, následně z USA vyveze 24 letounů vybavených motorem H80 do Brazílie.

Český vývozce získal zakázku v hodnotě 8,5 milionu dolarů proti svému kanadskému konkurentovi, světovému výrobci motorů Pratt Whitney.

„Hned první obchod nám otevírá bránu do Latinské Ameriky. Smlouva s americkým Eximem pomůže českému exportu hlavně na trzích, kde jsou tradičně silní američtí dodavatelé. A na těch se nám doposud příliš nedařilo,“ říká generální ředitel EGAP Jan Procházka.

GE AVIATION CZ je součástí společnosti GE AViation, která je největším výrobcem leteckých motorů na světě. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru