Gruzínský prezident Michail Saakašvili se nejen zřekl služeb tělesné stráže, podřízené jeho politickým soupeřům z vlády, ale i služební opancéřované limuzíny a přesedlal za volant rodinného elektromobilu, šetřícího peněženky daňových poplatníků.

Prezidentská kancelář dokonce zveřejnila videozáznam z projížďky hlavy státu po hlavním městě Tbilisi. Prezident, doprovázený jen manželkou Sandrou a vozem s kameramanem, zdárně dojel na mezinárodní letiště.

Ještě před odletem na pracovní návštěvu Ázerbájdžánu státník novinářům sdělil, že na tomto počínání nevidí nic mimořádného.

"Rozhodl jsem se, že budu sám řídit. Jezdím tak už týden a jen svým vozem," uvedl Saakašvili a dodal, že se rozhodl ani nepoužívat služeb tělesných strážců. "Tady Sandra mě bude chránit," zažertoval.

Prezidentovi kritici soptí zlostí a obviňují Saakšviliho z "laciné reklamy", "sabotáže" a "provokace", protože tělesná stráž je prý povinna chránit hlavu státu ze zákona.

Podívejte se na projížďku Saakašviliho a jeho  manželky:

Blogeři si zase všimli, že zhruba ve 38. vteřině záznamu své jízdy Saakašvili přejel přes dvojitou nepřerušovanou čáru, což je přestupek, který by obyčejného řidiče stál ekvivalent 1200 korun.

Saakašvili se veřejně zřekl služeb státních bodyguardů poté, co prezidentův soupeř, premiér Bidzina Ivanišvili jmenoval dosavadního velitele své tělesné stráže ředitelem zvláštní služby zajišťující ochranu ústavních činitelů.

Podle médií to však neznamená, že by prezident zůstal bez ochrany. Jen prý Saakašvili o svých strážcích nemluví, zatímco vládní úřady tvrdí, že tělesná stráž se rozdělila a ta část, která chrání hlavu státu a jeho rodinu, je prezidentovi přímo podřízena - celkem prý jde o 350 mužů. Podobně prý Saakašvilimu zůstala i policejní eskorta, opancéřované limuzíny, osobní lékaři a další spolupracovníci.

Gruzie od loňských parlamentních voleb, které po devíti letech vlády Saakašviliho strany vyhrálo uskupení miliardáře Ivanišviliho, zažívá období obtížného soužití politických rivalů v čele státu a vlády.

Saakašviliho druhý prezidentský mandát vyprší letos v říjnu. Několik prezidentových spolupracovníků už bylo po nástupu nové vlády zatčeno, k nevoli USA, NATO a Evropské unie, které varovaly Tbilisi před "politickými represemi".