Spojené státy přímo podpoří syrské rebely, zvýší se materiální pomoc i dalších zemí. Na jednání v Římě se na tom dohodly země vystupující jako „Přátelé Sýrie“. Přes přislíbenou oporu syrské opozici, která se už dva roky snaží porazit armádu prezidenta Bašára Asada, ale odmítají rebelům dodávat zbraně.

Z jednání v Římě vyplývá, že Spojené státy poskytnou syrské opozici dalších 60 milionů dolarů, ale také potraviny a zdravotní potřeby pro bojující vzbouřence. O této první přímé materiální pomoci USA syrské opozici informoval americký ministr zahraničí John Kerry, který se ve čtvrtek poprvé od svého nástupu do funkce sešel se šéfem syrské opozice Ahmadem Muázem Chatíbem.

Ten dlouhodobě a zatím bez úspěchu volá po dodávkách zbraní, které by jí daly šanci proti dobře vyzbrojené syrské armádě.

Asadovým jednotkám poskytuje zbraně především Rusko, které to otevřeně přiznává, syrská opozice a její spojenci ale z vojenské podpory režimu v Damašku obviňují také Írán. Konflikt, který si za dva roky trvání vyžádal více než 70 000 mrtvých, nelze podle Západu řešit vojensky, ale jen diplomaticky.

Zároveň ale skupina Přátel Sýrie ale připustila, že současný vývoj v zemi nemůže dál pokračovat, že je nutné přijímat nové kroky, aby se v Sýrii změnil poměr sil. Podle Spojených států a dalších zemí nadešel čas, aby Asad odstoupil. Vyzvaly ho, aby okamžitě přestal bombardovat civilní objekty.

Skupinu Přátelé Sýrie tvoří kromě USA také Francie, Británie, Německo, Itálie, Turecko, Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty.