Revoluce břidlicového plynu ve Spojených státech začíná po uhlí vytlačovat už i jadernou energii. Energetické společnosti uzavírají stárnoucí jaderné elektrárny, jejichž modernizace se vzhledem k levnému plynu už nevyplatí, napsal list The Washington Post.

Od rekordního roku 2010 produkce elektřiny z amerických jaderných reaktorů klesla o zhruba tři procenta, tedy o 29 miliard kilowatthodin. To sice nevypadá až tak závratně, podle konzultanta Johna Hangera to je ale ztráta, kterou by například solární panely byly schopny nahradit jen v případě, že by se jejich instalovaný výkon v USA zvýšil na čtyřnásobek.

Vedle přirozených odstávek stárnoucích elektráren je hlavní příčinou poklesu jaderné produkce konkurence plynu, jehož cena se díky nástupu plynu z břidlic snížila asi na pětinu proti úrovni počátku století. Pro elektrárenské podniky je tak nyní levnější postavit nové elektrárny na plyn než investovat do nákladných oprav jaderných provozů.

Tento měsíc rozhodla společnost Duke Energy o uzavření jaderné elektrárny Crystal River na Floridě, která je odstavena už od roku 2009. Duke by musela do opravy prasklé vnější schránky reaktoru vložit 1,5 miliardy dolarů (29 miliard Kč), což se jí ale vzhledem k levnému plynu nevyplatí. Na podzim firma Dominion Power ze stejných důvodů uzavřela reaktor Kewaunee ve státě Wisconsin.

Hrozba předčasného uzavření nyní kvůli nové situaci na energetickém trhu visí nad nejméně čtyřmi dalšími ze 102 zbývajících jaderných reaktorů v USA, řekl agentuře Bloomberg analytik newyorské pobočky banky UBS Julien Dumoulin-Smith. Levný plyn navíc zřejmě zmaří budoucí projekty. Společnost NRG už v roce 2011 zrušila plány výstavby dvou reaktorů v Texasu.

Díky nahrazování uhlí výrazně čistším plynem USA v minulých letech pokořily horečně se snažící Evropu a na rozdíl od ní výrazně snížily emise oxidu uhličitého, aniž pro to vláda něco podstatnějšího dělala. Uzavírání jaderných elektráren, které jsou v zásadě bezemisním zdrojem, by však tento trend mohlo zmařit.

Jaderná energetika ale podle Matthewa Walda z listu The New York Times ještě šance má. Podnik Tennessee Valley Authority nyní investuje do menších, takzvaných modulárních reaktorů, které by jednou mohly konkurovat vysoce flexibilním plynovým elektrárnám. Modulární reaktory mohou být stejně jako plynové elektrárny postaveny velmi rychle. Také jsou schopny svou produkcí pružně reagovat na aktuální potřeby, což běžné jaderné elektrárny nedokážou.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba zahájí v neděli týdenní návštěvu USA, na které jej bude doprovázet početná skupina českých podnikatelů. Ministr mimo jiné navštíví staveniště jaderné elektrárny VC Summer a potká se s představiteli společnosti Westinghouse, s nimiž bude jednat o možnosti zapojení českých firem do budování nových energetických zdrojů v USA. Westinghouse se nyní uchází o stavbu třetího a čtvrtého bloku české jaderné elektrárny Temelín za odhadovaných 200 až 300 miliard korun.

USA začaly ve druhé polovině minulého desetiletí díky technologii "frakování" těžit v mohutném rozsahu plyn z břidlic. Díky tomu získaly ve stále důležitější energetické surovině soběstačnost a podle loňské prognózy Mezinárodní agentury pro energii v nejbližších letech předstihnou v její těžbě nynější světovou jedničku Rusko. Levný plyn transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a poskytl největší světové ekonomice nový základ pro dlouhodobý růst.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru