Mezinárodní ratingová agentura Moody's v pátek snížila Velké Británii z důvodu slabého růstu rating. A to z nejvyššího stupně AAA na AA1. Podle ministra financí George Osborna je tak třeba ještě intenzivněji pokračovat v úsilí o řešení dluhových problémů.

Osborne přislíbil, že ve světle sníženého hodnocení bude dále usilovat o prosazení vládních plánů na oživení ekonomiky. "Dnes večer nám byly neúprosně připomenuty dluhové problémy, s nimiž se potýká naše země a nejjasnější možné varování všem, kteří si myslí, že můžeme od těchto problémů utéci," prohlásil ministr.

Snížení známky podle něj ještě zdvojnásobí úsilí o prosazení plánu na zotavení britské ekonomiky. Britská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zaznamenala pokles o 0,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Podle labouristické opozice vládní program nefunguje. Mluvčí labouristů Ed Balls v sobotu řekl, že vláda by na snížení ratingu měla reagovat zvýhodněním půjček, aby povzbudila ekonomiku. "Jejich plán nezafungoval, premiér (David) Cameron by si měl položit otázku, jak změnit hospodářskou politiku ve prospěch národa," řekl Balls.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru