Finanční úřady letos podle odhadu Generálního finančního ředitelství vyberou přibližně 1,964 milionu přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

Podat daňové přiznání je potřeba nejpozději do 2. dubna, bude-li za vás podávat přiznání daňový poradce, případně čekáte-li na ověření své účetní závěrky auditorem, tak do 1. července. 

Jako v loňském roce, i letos budou mít finanční úřady a jejich územní pracoviště prodlouženou otevírací dobu.

Od 25. března do 2. dubna tak budou občanům k dispozici úředníci finančních úřadů téměř deset hodin denně, od osmé ranní do šesté večerní.

V sobotu 30. března pak budou všechny finanční úřady přebírat daňová přiznání od osmi do dvanácti hodin dopoledne.

Finanční úřady však budou vybírat daňová přiznání i mimo svá obvyklá místa, a to ve vybraných obcích. O přesném času a místě výskytu zaměstnanců FÚ v obcích pak Finanční správa informuje na svém webu v sekci Výjezdy zaměstnanců FÚ do obcí.

Jak pro IHNED.CZ uvedla ředitelka samostatného odboru komunikace a mezinárodních vztahů Generálního finančního ředitelství Petra Homolová, lidé by si měli dát pozor na podpisy. Jejich absence je podle ní nejčastější chybou v daňových přiznáních. 

V případě, že požadujete vrácení přeplatku na dani, neměli byste zapomenout podepsat také žádost o vrácení přeplatku, která je součástí tiskopisu daňového přiznání. Velmi často scházejí také povinné přílohy daňového přiznání (potvrzení o zdanitelných příjmech, potvrzení o poskytnutém hypotečním úvěru a o výši zaplacených úroků z úvěru, potvrzení o zaplacených částkách na penzijní připojištění nebo penzijní pojištění či doklad o poskytnutém daru...).

Další chyby úřady očekávají "klasicky" kvůli chybně uplatněným částkám v jednotlivých částech přiznání, občas dochází i k nesprávným výpočtům...

Stejně jako letos je možné při vyplňování přiznání využít aplikace Elektronická podání pro finanční správu na Daňovém portálu, HNPeníze svým čtenářům nabízejí také možnost elektronického vyplnění přiznání.


Loni lidé podali 1,898 milionu přiznání k dani z příjmu fyzických osob, o 3,5 % více než v roce 2011. Generální finanční ředitelství předpokládá, že i letos bude pokračovat trend mírného růstu počtu podaných přiznání. Většina (92 %) fyzických osob pak podala přiznání v neprodloužené lhůtě, tedy do 2. dubna. Daňoví poradci pak zpracovali a podali celkem 67,4 tisíce přiznání, o rok dříve jich bylo 70,5 tisíce.