Pro tisíce firem od dubna nastanou kvůli dani z přidané hodnoty velké změny. Plátci DPH si totiž budou si muset kontrolovat účty svých obchodních partnerů, pokud nechtějí ručit za to, že ten neodvede státu daň.

Zároveň si budou muset dát pozor, zda jejich obchodní partner-dodavatel nepostoupil svou pohledávku za nimi někomu jinému. Protože v tu chvíli bude firma hradit svůj závazek na jiný účet než účet dodavatele, nastane automaticky ručení za daň.

Pokud by tedy původní dodavatel DPH státu nezaplatil, bude ji firma muset uhradit znovu, přestože už jednou byla daň zahrnuta v zaplacené faktuře.

„Zákon o DPH říká, aby nevzniklo ručení příjemce zdanitelného plnění za DPH, musí být platba poukázána na bankovní účet toho, kdo službu poskytuje. Zároveň to musí být bankovní účet, který poskytovatel zdanitelného plnění předal správci daně ke zveřejnění, a tento účet byl správcem daně zveřejněn,“ uvedla Radka Mašková, ředitelka v Daňovém oddělení společnosti Deloitte.

„Jakmile to bude účet někoho jiného než účet poskytovatele plnění, automaticky nastupuje ručení za daň, ačkoliv by byl v databázi správce daně zveřejněn,“ dodala s tím, že podle dosavadních informací nebude zatím možné mezi své účty uvést i bankovní spojení na společnost, které původní dodavatel postupuje pohledávky.

Přitom faktoring, tedy postoupení pohledávek, je například při obchodování s velkou firmou častým postupem. „Pokud jste její dodavatel a řídíte svůj cash flow, často se vám vyplatí postoupit svou pohledávku a mít peníze okamžitě,“ uvedla Radka Mašková s tím, že velké firmy mívají běžně dobu splatnosti i 90 nebo 120 dnů. Firma za provizi (například 1 % z pohledávky), kterou zaplatí faktoringové společnosti, získá okamžitě peníze.

„Jak mi potvrdilo právní oddělení naší společnosti, pohledávku lze postoupit i bez souhlasu dlužníka, pokud to ve smlouvě není zakázáno. Pouze jste povinni tuto skutečnost dlužníkovi oznámit. Existence postoupení tedy, pokud ve smlouvě není uvedeno jinak, záleží na vůli věřitele," varovala Radka Mašková.

„Proto bych jednoznačně doporučila uvádět do smluv, že postupovat pohledávky z těchto smluv vyplývající je možné až po písemném souhlasu dlužníka,“ dodala.

Povinnost nahlásit bankovní účty do konce února nařizuje novela zákona o DPH, která platí od začátku ledna. Má pomoci v boji proti daňovým únikům, zejména při obchodech s pohonnými hmotami. V některých státech Evropy je institut ručení také využíván.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru