Bulharský regulační úřad dnes na tiskové konferenci v Sofii zmírnil úterní prohlášení premiéra Bojka Borisova o údajném odebrání licence firmě ČEZ. Podle zástupce úřadu Andona Rokova licence odebrána nebyla, úřad zatím zkoumá rozsah případných pochybení. Proces směřující k odebrání licence byl nicméně zahájen.

"Licence společnostem ČEZ Distribution a ČEZ Electro včera (v úterý) zrušena nebyla, ale proces směřující k jejímu odebrání byl zahájen," řekl Rokov podle agentury Focus. Oznámil, že slyšení držitelů licence z obou společností je naplánováno na 16. dubna.

"Cílem těchto procedur je přesvědčit se o tom, že způsobená pochybení jsou natolik závažná, že může k odebrání licence dojít, aniž by to vyvolalo negativní následky," řekl Rokov. "Jakmile bude proces u konce, můžeme sáhnout k tomuto extrémnímu kroku a licenci odebrat," dodal.

Kalousek: ČEZ ztráty neutrpí

K situaci se ve středu vyjádřil i ministr financí Miroslav Kalousek. ČEZ se podle něj v Bulharsku nedopustil ničeho, co by bylo možné označit za hrubé porušení licenčních podmínek. Firma dodržuje legislativu Bulharska i Evropské unie, řekl po jednání vlády.

Ministr financí vyjádřil přesvědčení, že správní řízení s ČEZ bude vedeno férově a v duchu pravidel Evropské unie. Pokud by tomu tak nebylo, jsou společnost i český stát, jako její akcionář, podle Kalouska připraveny podniknout veškeré potřebné právní kroky k ochraně investice.

Ministr financí rovněž vyjádřil přesvědčení, že ČEZ a v konečném důsledku ani český stát kvůli situaci v Bulharsku žádné ztráty neutrpí.

Kalousek dnes také zdůraznil, že investice ČEZ v Bulharsku je návratná. Od roku 2005, kdy ČEZ získal majoritu v bulharských distribučních společnostech, už kumulovaný hospodářský výsledek v zemi přesáhl prostředky vložené do investice.

Podle ministra se v souvislosti se současnou situací v Bulharsku nechystají žádné personální změny v dozorčí radě ČEZ. Kalousek uvedl, že není důvod vyvozovat personální důsledky z výsledku investice, která je úspěšná a návratná.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru