Co se dnes děje:

- Bulharský energetický regulátor dnes zveřejní konkrétní důvody, jež ho vedou k zahájení jednání o možném odebrání licence distribuční společnosti ČEZ Bulgaria

- 14:00 ČEZ pořádá mimořádnou tiskovou konferenci k situaci v Bulharsku

- Vyhlášení výherců 18. ročníku ankety Dům roku 2013

- Na hamburském letišti bude opět stávkovat bezpečnostní personál za zvýšení mezd

- Slovenské ústředí práce zveřejní údaje o vývoji nezaměstnanosti na Slovensku v lednu

Nejméně hypoték za 1,5 roku

Lidé v lednu uzavřeli 5146 hypoték, což je nejméně za poslední rok a půl. Úrokové sazby lehce stouply z rekordního minima na 3,21 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Doposud sazby klesaly nepřetržitě o loňského srpna a nejnižší byly v prosinci 3,17 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Problémy ČEZ v Bulharsku

Tvrdým postupem proti českému distributorovi a zároveň příslibem nižší ceny pro spotřebitele se v pondělí bulharský premiér Bojko Borisov snažil zmírnit masové protesty Bulharů proti vysokým účtům za elektřinu. Státní energetický regulační úřad zahájil proces, jenž může vést k odebrání licence firmě ČEZ Bulgaria. Protesty veřejnosti, které si v pondělí vyžádaly jeden lidský život a 11 zraněných, pokračovaly i dnes, zraněno při nich bylo asi deset lidí. (VÍCE ZDE)

Čína největším obchodníkem světa

Čína se podle agentury AP zřejmě loni stala největším obchodníkem světa. Celková hodnota dovozu a vývozu Číny podle oficiálních údajů loni činila 3,866 bilionu USD (73,3 bilionu Kč), zatímco hodnota dovozu a vývozu USA dosáhla 3,822 bilionu USD. Čínská vláda to však popírá a upozorňuje, že podle standardů Světové obchodní organizace (WTO) Čína loni zaostala v obchodu za USA o zhruba 15,6 miliardy USD.

Lufthansa se vrátila k zisku

Německá letecká společnost Deutsche Lufthansa se loni vrátila k zisku. Hospodaření podpořil prodej majetku. Firma se však podle pondělního prohlášení rozhodla nevyplatit za loňský rok dividendu a zisk si ponechá. Čistý zisk podle předběžných konsolidovaných údajů činil 990 milionů eur (25,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 13 milionů eur předloni.

Další španělská oběť propadu realitního trhu

Španělský propad realitního trhu má další oběť. Je jí realitní společnost Reyal Urbis, která podala návrh na konkurz poté, co se jí nepodařilo vyjednat restrukturalizaci dluhu s věřiteli. Reyal Urbis je druhou největší obětí propadu realitního trhu ve Španělsku.

Dell se dál propadá

Zisk amerického výrobce počítačů Dell se ve fiskálním 4. čtvrtletí znovu propadl, tentokrát o 31 procent. Hospodářské výsledky zklamaly akcionáře a popohnaly prodej společnosti, která byla 25 let veřejně obchodovatelným podnikem, informovala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru