Za měsíc a půl budou muset tisíce firem kontrolovat bankovní účty svých obchodních partnerů, pokud nechtějí ručit za to, že firma odvede státu DPH.

Budou to dělat buď přes web daňové správy, bude také možné kontrolu zakomponovat do účetního softwaru.

„Bankovní účty budou zveřejněny jako další údaj ve stávajícím registru plátců DPH na daňovém portálu, který je už nyní standardně přístupný na webu finanční správy,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Problém ale je, že bankovní účty na webu zatím nejsou. A ani vývojáři účetních programů tak dosud nemají možnost upravit svůj software.

Podle Homolové by data měla být zveřejněna koncem února. Programátoři tak budou mít měsíc na zapracování toho, aby jejich programy kontrolovaly, zda má obchodní partner zveřejněný bankovní účet, který je uvedený na faktuře.

Každý den aktualizovaná data

Řadu týdnů se mezi odbornou veřejností vedly debaty, jak bude kontrola účtů probíhat. Poukazovalo se zejména na to, jak se bude při následných kontrolách ověřovat, zda byl bankovní účet zveřejněn.

Původně se totiž data archivovat neměla, nakonec daňová správa bude informace uchovávat. Aktualizovat se mají každý den. „Předpokládáme, že o půlnoci, s platností na celý následující den,“ uvedla Homolová.

Pokud by totiž data archivována nebyla, neměly by firmy daňové kontrole jak prokázat, že platily na tehdy zveřejněný účet. Homolová navíc uvedla, že v případech, kdy firma bude muset uhradit DPH za svého obchodního partnera, ponese důkazní břemeno finanční úřad.

Problém nastává, až když firma daň nezaplatí

Povinnost nahlásit bankovní účty do konce února nařizuje novela zákona o DPH, která platí od začátku ledna. Má pomoci v boji proti daňovým únikům, zejména při obchodech s pohonnými hmotami. V Evropě se nejedná o nijak neobvyklé opatření, platí ve většině států EU.

Pokud totiž např. dodavatel na faktuře uvede účet, který nebude mít ve své evidenci finanční úřad, firma, která na tento účet zaplatí, bude ručit za to, že dodavatel ze zaplacené částky odvede DPH.

Pro danou firmu tak problémy nastávají až v případě, že dodavatel daň nezaplatí, protože pak to bude muset udělat společnost, která fakturu platila. DPH tak v podstatě odvede podruhé, protože už v první faktuře je daň zahrnuta.

Pokud zaplatí na  bankovní účet nenahlášený finančnímu úřadu, ale dodavatel daň normálně odvede, žádný problém nenastává, i když firma formálně za daň ručí.

Ručení za daň se lze vyhnout, je-li odvedena rovnou státu, a ne dodavateli, který ji následně platí. Oba se na tom však musí dohodnout. Navíc to s sebou nese další administrativní zátěž, protože je potřeba upravovat v účetním softwaru například výši pohledávek, závazků nebo účet DPH.