ČEZ může v Bulharsku brzy přijít o licenci. Tamní vláda totiž podle serveru Patria.cz rozhodne během dvaceti dní o tom, zda zahájí odebrání licence na distribuci elektřiny.

"Zatím se nejedná o odebrání licence. Momentální běží inspekce a ta by měla během nekolika dnů ukázat, zda vůbec existuje nějaký důvod k odebrání licence," uvedla serveru IHNED.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Akcie zatím na zprávu nijak výrazně nezareagovaly, ČEZ mírně oslabuje.

Proti cenám elektřiny o víkendu znovu demonstrovaly tisíce Bulharů. Obyvatelé dvaceti měst se zároveň dožadovali "znárodnění" distribučních sítí, které jsou v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.

Velvyslanec: Je to protest proti celkovým poměrům v zemi

Účast na demonstracích sice nedosáhla očekávání pořadatelů, nicméně podle českého velvyslance v Sofii Pavla Vacka protesty sílí a mění se jejich charakter.

"Původně protestovaly stovky lidí a demonstrace pořádaly zejména krajně nacionalistické strany. Teď se nespokojenost přesouvá k celkovým poměrům v zemi a proti vládě a stoupá počet účastníků," řekl Vacek s tím, že téma protestů se už přizpůsobuje nadcházejícím volbám. To zřejmě platí i o slibech opozičních socialistů, že distributory vyvlastní, prý za tržní ceny, na což ale chybějí peníze.

Podle hospodářského týdeníku Capital si z bulharské minimální mzdy v přepočtu na úrovni necelých 3400 Kč lze v nejchudší zemi Evropské unie koupit desetkrát méně elektřiny než třeba ve Francii.

Evropská komise minulý měsíc oznámila, že zažalovala Bulharsko před evropským soudním dvorem za to, že Sofia nepřevzala v plné šíři unijní pravidla pro energetický trh. Bulharská vláda zareagovala tím, že odvolala šéfa regulačního úřadu, který potíže s fakturami vysvětluje jako "systémový problém".

ČEZ: Nedopadneme jako v Albánii

ČEZ už přišel o licenci v Albánii. Kvůli tomu zahájil mezinárodní arbitráž, ve které chce dosáhnout odškodnění za zmařenou investici. Představitelé polostátní firmy ale tvrdí, že situaci v Bulharsku zvládnou a nedopadnou jako v Albánii.

V Bulharsku působí ČEZ od roku 2005, kdy česká energetická společnost koupila za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučila do jedné. O rok později ČEZ získal za šest miliard korun černouhelnou elektrárnu Varna o výkonu 1260 megawattů a loni uvedl do provozu solární elektrárnu Orešec s instalovaným výkonem 4,9 megawattu. Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun a podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.