David Shambaugh (60)

 Titul Ph.D. získal na Michiganské univerzitě.
- Je profesorem politických věd a mezinárodních vztahů na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu, D.C.
- Je uznávaným odborníkem na Čínu a její vliv ve světě, jeho komentáře se objevují v předních amerických i dalších světových médiích.

Radí americké vládě, Microsoftu či Deutsche Bank a říká, že "Čína je sama sobě největším nepřítelem". Profesor David Shambaugh z Univerzity George Washingtona je přesvědčen, že Američané a Evropané nemusejí mít obavy, že by Čína opanovala globální obchod a vnucovala mu svá pravidla. A to přesto, že pokračuje v růstu, který proměnil parametry světové ekonomiky.

Profesor Shambaugh přijel na pozvání Asociace pro mezinárodní otázky do Prahy představit svou nejnovější knihu s názvem China Goes Global: The Partial Power. A týdeníku Ekonom při té příležitosti v exkluzivním rozhovoru říká: "Podhodnocený jüan je největším problémem pro země, jako je Brazílie, která si na to stěžuje mnohem více než USA. Rozvíjející se země to postihuje daleko víc než rozvinuté."

Ve své poslední knize říkáte, že přestože Čína působí "globálně", zůstává jen "částečnou" velmocí. Proč?

Znamená to, že Čína není skutečnou velmocí, natož pak supervelmocí. Základním poselstvím knihy, která jinak pokrývá mnoho různých témat, je, že Čína se ani zdaleka neblíží síle Spojených států coby globální velmoci. Čína je silná velmoc střední váhy. Samozřejmě že je silnější a má větší kapacitu než Británie, Francie, Austrálie, Japonsko nebo Brazílie. Přesto je ale Čína stále velmi vzdálená tomu, aby se z ní stala komplexní supervelmoc.

Mimochodem, za jedinou světovou supervelmoc považujete Spojené státy?

Ano.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru