David Shambaugh (60)

 Titul Ph.D. získal na Michiganské univerzitě.
- Je profesorem politických věd a mezinárodních vztahů na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu, D.C.
- Je uznávaným odborníkem na Čínu a její vliv ve světě, jeho komentáře se objevují v předních amerických i dalších světových médiích.

Radí americké vládě, Microsoftu či Deutsche Bank a říká, že "Čína je sama sobě největším nepřítelem". Profesor David Shambaugh z Univerzity George Washingtona je přesvědčen, že Američané a Evropané nemusejí mít obavy, že by Čína opanovala globální obchod a vnucovala mu svá pravidla. A to přesto, že pokračuje v růstu, který proměnil parametry světové ekonomiky.

Profesor Shambaugh přijel na pozvání Asociace pro mezinárodní otázky do Prahy představit svou nejnovější knihu s názvem China Goes Global: The Partial Power. A týdeníku Ekonom při té příležitosti v exkluzivním rozhovoru říká: "Podhodnocený jüan je největším problémem pro země, jako je Brazílie, která si na to stěžuje mnohem více než USA. Rozvíjející se země to postihuje daleko víc než rozvinuté."

Ve své poslední knize říkáte, že přestože Čína působí "globálně", zůstává jen "částečnou" velmocí. Proč?

Znamená to, že Čína není skutečnou velmocí, natož pak supervelmocí. Základním poselstvím knihy, která jinak pokrývá mnoho různých témat, je, že Čína se ani zdaleka neblíží síle Spojených států coby globální velmoci. Čína je silná velmoc střední váhy. Samozřejmě že je silnější a má větší kapacitu než Británie, Francie, Austrálie, Japonsko nebo Brazílie. Přesto je ale Čína stále velmi vzdálená tomu, aby se z ní stala komplexní supervelmoc.

Mimochodem, za jedinou světovou supervelmoc považujete Spojené státy?

Ano.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se