Zuzana Musilová (33)

- Je absolventkou VŠE v oborech podniková ekonomie a marketing.
- V České fotovoltaické průmyslové asociaci (CZEPHO) působí od jejího založení v roce 2009, kdy spoluiniciovala její vznik.
- Výkonnou ředitelkou CZEPHO se stala v dubnu roku 2012.

Malých elektráren s výkonem do 300 kilowattů, které jsou majitelům dnes už "na obtíž", je podle Zuzany Musilové nejvíce. Řada jejich majitelů podle ní říká, že by po prodeji za současné ceny neměli ani na zaplacení úvěru.

Je fotovoltaika v dnešní době lukrativní byznys?

Jeden ze členů naší asociace mi popisoval, že podle nejnovějších informací je cena elektrárny z roku 2009 zhruba 75 tisíc korun za instalovaný kilowatt peak (kWp) a zhruba 70 tisíc za kWp u elektrárny instalované v roce 2010. Dnes je tedy tržní hodnota elektráren výrazně pod cenou, za kterou je majitelé kupovali. Hodnota klesla i v důsledku solární daně. Hlavně je tu ale nestabilní prostředí. Nikdo neví, jak to bude dál.

Jak je to s návratností investice? Máte poznatky o tom, že by mohla být delší než zákonem garantovaných 15 let?

Každá elektrárna je jiná a dopady nových opatření se velmi liší. Nicméně už dnes jsou elektrárny, které mají delší dobu návratnosti. Zásadní rozdíl je například v tom, zda investoři používali dražší evropské panely, nebo levnější čínské. Majitel samozřejmě věděl od začátku, že kupuje dražší zařízení, ale měl garanci patnáctileté návratnosti, pokud splní technicko-ekonomické parametry stanovené vyhláškou.

Mají tedy nejmenší elektrárny největší problémy?

Je to vždy případ od případu, ale v zásadě platí, že pro menší elektrárny je situace obtížnější.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru