Už třetí rok v řadě se českým exportérům zhoršuje poměr mezi cenami, za které dováží suroviny, a cenami, za které vyváží své výrobky do zahraničí.

Tyto poměry se nazývají směnné relace. Každá země se snaží, aby se její směnné relace pokud možno zlepšovaly, protože to vede k tomu, že do země se při určitém množství vývozu doveze víc.

Loni směnné relace dosáhly hodnoty 98,8 %. To znamená, že za stejné množství toho, co se vyvezlo, se oproti roku 2011 dovezlo o zhruba procento méně zboží.

Loni ceny dováženého zboží za celý loňský rok vzrostly v průměru o 4,2 %, zatímco vyvážené zboží zdražilo o 2,9 %.

V prosinci sice ceny po dlouhých jednatřiceti měsících klesaly, ale u vývozu opět o něco víc než u dovozu. Což stále znamená zhoršení stavu pro české exportéry.

Za celý rok nejvíce zdražila minerální paliva, a to i přesto, že v posledních měsících ceny za ropu apod. klesaly.

Na konci roku sice zlevnily polotovary a chemikálie, klesají ale i ceny hlavní produktů vyvážených z Česka, strojů a dopravních prostředků. Významněji rostly ceny potravin.

Česko je na exportu existenčně závislé. Vývoz se na českém HDP podílí z 80 % a i přes zhoršující se poměr cen se z Česka vyváží čím dál víc. To ale znamená ještě větší závislost na exportu, zejména pokud Češi už řadu měsíců omezují svá utrácení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru