Poplatky za fotovoltaiku a další obnovitelné zdroje (OZE) letos nejvíce pocítí České dráhy. Ty jsou největším tuzemským odběratelem elektřiny a za OZE jen letos zaplatí 682 milionů korun.

Meziročně jde o nárůst o bezmála 200 milionů korun. Od roku 2010 jen České dráhy na OZE zaplatily přes 1,8 miliardy. Týdeníku Ekonom to potvrdil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Dvojkou v pořadí největších plátců je Unipetrol, který letos na OZE odvede 640 milionů. Podnik přitom loni vykázal ztrátu 3,4 miliardy. „Českému průmyslu takto mizí zhruba 29 % zisku před zdaněním. Pro chemický průmysl se tento podíl odebraného zisku vyšplhal na 55 %,“ řekl Ekonomu mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Třetím největším plátcem (další pořadí viz tabulka níže) bude tento rok s 577 miliony korun ArcelorMittal. Dvacítka největších spotřebitelů energie zaplatí v roce 2013 na poplatcích za fotovoltaiku a další obnovitelné zdroje více než pět miliard korun. Celkově na OZE všichni odběratelé letos zaplatí 44,3 miliardy korun.

Jak platit méně?

Na ministerstvu průmyslu a obchodu nyní vzniká návrh zákona, který by měl velkým průmyslovým podnikům poplatky snížit, případně je zastropovat. Podle náměstka ministra průmyslu Pavla Šolce tak, „aby měly srovnatelné podmínky ve srovnání s jejich evropskou konkurencí“.

Sdružení velkých spotřebitelů energie přišlo i s návrhem na speciální solární daň, po vzoru povodňové daně platné po celý rok 2011, ve výši 500 korun měsíčně na každého poplatníka. Ten se však v konečném návrhu objeví jen těžko.

Konkrétní návrh změn plateb na OZE, jež by měl obsahovat i snížené platby pro velký průmysl, by měla dostat vláda k projednání zřejmě v dubnu. Pokud je schválí ministři i parlament, mohly by platit od příštího roku.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru