Česká ekonomika loni meziročně klesla o 1,1 procenta. Vyplývá to ze čtvrtečních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Takový propad analytici předpokládali.

Ekonomika oslabovala ve všech čtyřech kvartálech, nyní se propad zpomaluje. Na konci roku oproti předchozímu čtvrtletí HDP klesl o 0,2 %.

Za tím, že Česko je stále v recesi, stojí několik faktorů – domácnosti utrácejí čím dál méně, nedaří se stavebnictví. Tyto skutečnosti nedokázal vyrovnat rostoucí export.

„Zatímco první pololetí by mělo být ještě v červených číslech, v závěru roku již očekáváme známky oživení, které by se mělo výrazněji projevit v následujících letech,“ uvedl Jiří Moser, partner PwC.

„Hlavní obchodní partner Německo naznačuje ve svých prediktivních ukazatelích, že by v letošním roce nemuselo být až tak zle, a tedy že budeme mít kam vyvážet. I proto můžeme očekávat, že pokud se spotřebitelé proberou z letargie a pomůžou svou spotřebou ekonomice, tak by v druhé polovině mohl přijít opět ekonomický růst,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

„Předstihové ukazatele PMI naznačují stabilizaci situace v průmyslu, mírnému oživení spotřeby domácností nahrává silnější pokles inflace a známky vyšší aktivity v oblasti spotřebitelského financování,“ řekl Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Domácí ekonomika se nachází v nejdelší recesi od roku 1997. Tehdy pokles ekonomiky rovněž trval čtyři čtvrtletí za sebou. Intenzitou je ovšem nynější pokles HDP menší než v letech 2008 až 2009.

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, které již zveřejnily výsledky HDP za čtvrté čtvrtletí, je výkon české ekonomiky výrazně podprůměrným. Hůře je na tom pouze Maďarsko, kde se HDP meziročně snížil o 2,7 procenta. Na Slovensku meziročně HDP stoupl ve čtvrtém čtvrtletí o 0,7 procenta, v Německu o 0,4 procenta, v Rakousku o 0,4 procenta, v Rumunsku o 0,3 procenta. Naopak ve Francii klesla ekonomika meziročně o 0,3 procenta a v Nizozemí o 0,9 procenta.