Americké aerolinky American Airlines a US Airways oznámily vznik největšího leteckého přepravce světa. Šéfové obou firem se ve středu sešli a dotáhli do konce fúzi, na které se pracuje přibližně rok.

O spojení obou aerolinek se spekuluje už několik let. Před víc než rokem se American Airlines uchýlily pod ochranu před věřiteli. Od té doby se snaží pomocí restrukturalizace vrátit k ziskovosti, z problémů má pomoct i spojení s US Airways.

Spojená společnost by měla na základě údajů za loňský rok tržby 38,70 miliardy dolarů. Mírně by tak předstihla United Continental, která utržila 37,15 miliardy USD. Zaměstnávat bude sto tisíc lidí a flotila bude čítat 1500 letadel.

V rámci dohody o fúzi by US Airways opustila globální seskupení Star Alliance a spojený podnik se připojí k alianci Oneworld. V ní dominují American Airlines spolu s British Airways.

Spojením US Airways a American Airlines podle expertů vrcholí konsolidace letecké přepravy v USA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru