Kdo je Lingvus?

Tomáš Mohr (33)

- Po otci poloviční Maďar.
- Hraje šachy, poker a golf.

Rostislav Levkovič (32)

- Narodil se v Bělorusku.
- V Česku žije od roku 1997.

Tomáš Mohr (na ilustraci vpravo) a Rostislav Levkovič pro vás mají řešení. A nikoli, nejsou zakladateli tisící a první překladatelské agentury, která bude bojovat o zákazníky na českém trhu. Jsou autory celkem jednoduchého, ale inovativního nápadu se světovými ambicemi.

Jeden po škole s manželkou založil jazykovou školu, druhý provozuje rusky psaný komunitní web pro zájemce o korálky (zní to bizarně, ale má denní návštěvnost 50 až 60 tisíc lidí). Oba po škole pracovali jako IT odborníci ve firmách. A když se coby bývalí spolužáci z VŠE setkávali, přemýšleli, v čem by mohli podnikat společně.

Ten nápad dostali před rokem. Služba nazvaná Lingvus chce nabízet překlady přes internet. Že to není nic extra inovativního? Jak se to vezme. Lingvus není obyčejná překladatelská firma, ale využívá k propojení klientů a překladatelů všechny možnosti webu. Včetně dnes tak populárního prvku sociálních médií.

Jen stručně to hlavní: o zakázky tu překladatelé soutěží v on--line aukcích (to zajišťuje nízkou cenu), zákazníci a překladatelé mohou vzájemně komunikovat (v běžných agenturách to je zakázáno) a na dodané překlady platí - v případě odhalené chyby - doživotní garance. Mohr a Levkovič vložili do projektu ze svého milion korun, najali programátora a loni od ledna do října ladili technické řešení.

Dnes už web běží ve zkušební verzi a testují ho čeští zákazníci (za tři měsíce Lingvus zprostředkoval asi tisícovku překladů). Česko je však jen odrazový můstek. "Chceme být do dvou let jedničkou. Ne v Česku, ne v Evropě, ale celosvětově," říká Tomáš Mohr. Aby bylo jasno, o jaký trh se asi hraje: v překládání se za rok "otočí" asi 32 miliard dolarů, z toho zatím pouze jedno procento on-line. Hoši z Lingvus to chtějí změnit.

Hledají investora. Před týdnem se vrátili z amerického Silicon Valley, jednají i s potenciálními investory v Česku. Ale věří spíše penězům z Ameriky. "Tamní investoři přemýšlejí v milionech dolarů a chtějí naději, že vydělají mnohonásobek. Ti čeští uvažují ve statisících a chtějí jistotu, že vydělají alespoň něco," říká Mohr.

 


Miloš Čermák & Technologie

Od předchozího čísla je týdeník Ekonom rozšířený o sekci Technologie. Pět stránek připravuje Miloš Čermák ve spolupráci s ilustrátorem Milošem Gašparcem. O čem nová sekce bude, jasně vyplývá z jejího názvu. A Miloš Čermák je jasnou zárukou, že obsah obdobné kvality nikde jinde než v Ekonomu nenajdete. Do Technologií budou navíc pravidelně psát nejinspirativnější osobnosti oboru - v aktuálním vydání třeba ředitel Cisco ČR Jiří Devát.

VIDEO: Miloš Čermák představuje svou novou sekci v týdeníku Ekonom

Miloš Čermák pro Ekonom
Miloš Čermák
Související