Diskontní prodejny, které nabízejí levné zboží, začínají v Česku ztrácet podíl na trhu. Ve velkých hypermarketech nakupuje už skoro polovina Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK.

Rychlá expanze hypermarketových prodejen k sobě přitahuje stále více nakupujících. Už 46 procent českých domácností utratí největší část svých výdajů za potraviny právě v hypermarketech. Diskonty naopak zaznamenaly v meziročním srovnání výrazný pokles a dostaly se na nejnižší úroveň preferencí od roku 2002. Zatímco v roce 2010 je preferovala čtvrtina Čechů, loni jen 18 procent.

Češi se v době krize víc orientují na kvalitu. "Když mají šetřit, tak mnohem víc přemýšlejí, za co své peníze utratí. Před levným zbožím v diskontech preferují zlevněné značkové zboží v hypermarketech," řekl Pavel Cabal z Incoma GfK.

Češi tak stále víc slyší na slevy. Na vypjatě konkurenčním trhu jsou pořád hlavním nástrojem pro přilákání zákazníků promoakce. Třetí rok za sebou roste podíl domácností, které nakupují podle letáků. Loni jich bylo 37 procent. Už 11 procent českých rodin si prohlíží elektronické letáky řetězců na internetu. V akční slevě se v ČR prodává přes 40 procent veškerého rychloobrátkového zboží.

Právě slevové akce hypermarketů tlačí na diskonty, které přicházejí o zákazníky. "Dopady silného promočního marketingu jsou do jisté míry paradoxní. Není to jen stagnace či pokles diskontních prodejen v době, která se vyznačuje rostoucím zájmem o dobrou cenu zboží. Současně s rostoucí popularitou akčního zboží klesá i zájem o privátní značky řetězců, které jsou také většinově vnímané jako levné," dodal Cabal.

 

Od roku 2012 podle studie mírně klesá podíl zákazníků, kteří běžně nakupují privátní značky. Letos jejich pravidelný nákup uvádí jen 15 procent respondentů, což je nejméně za celé sledované období od roku 2007.

V posledních několika letech také klesá velikost průměrného nákupu. Češi utrácejí při jedné návštěvě prodejny potravin stále méně, a to se týká všech formátů: hypermarketů, diskontů, supermarketů i malých prodejen. Častěji také nechávají auto doma a jdou do obchodu pěšky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru