Lihoviny v Česku

60 MILIONŮ LITRŮ

Přibližně tolik lihovin se prodalo v Česku v roce 2011. Údaj se týká nápojů od likérů s nízkým obsahem alkoholu po vysokoprocentní destiláty.

70 % SPOTŘEBY LIHOVIN

připadá na maloobchodní prodej v obchodech. Jen 30 procent lihovin konzumují Češi v restauracích a barech.

462 MILIONŮ KORUN

vybral stát od likérek na spotřební dani za prodané lihoviny za loňský říjen, tedy za první měsíc po prohibici. Za říjen předchozího roku vybral 647 milionů korun, skoro o 30 procent více.

9,8 LITRU NA HLAVU

se spotřebovalo v Česku v roce 2011 stoprocentního alkoholu - přepočteno z prodaných lihovin, piva a vína. Spotřeba alkoholu na osobu klesá podle údajů ČSÚ od roku 2009.

 

Klesající zájem o tvrdý alkohol, zdražení vlivem vyšší daně a především prohibice a její důsledky mají na svědomí jeden z největších propadů spotřeby lihovin v Česku. Z roku na rok klesl loni celý tuzemský trh podle souhrnných údajů od většiny výrobců a dovozců o dvacet procent.

Vyplývá to z čísel, která shromáždila v těchto dnech Unie výrobců a dovozců lihovin od firem reprezentujících 90 procent tuzemských prodejů. Unie sdružuje dvanáct největších firem v oboru, z nichž některé své vlastní objemy prodeje veřejně nesdělují. Do souhrnu však už chybějí jen údaje od dvou menších společností.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.