Maďarsko se po dvou letech vrátilo na mezinárodní kapitálové trhy a prodejem dluhopisů se splatností pět a deset let si tam zajistilo celkem 3,25 miliardy dolarů (asi 61,2 miliardy Kč). Země je tak podle agentury Reuters nyní schopna zajistit si financování i bez pomoci Mezinárodního měnového fondu (MMF). Maďarská vláda by měla bez finančních problémů přečkat i volby, které připadají na příští rok.

Maďaři podle služby IFR, která je součástí informační společnosti Thomson Reuters, prodali pětileté dluhopisy v objemu 1,25 miliardy dolarů. Další dvě miliardy dolarů získali za prodej dluhopisů se splatností deset let. Podrobnosti k prodeji dluhopisů, včetně alokace a cen, ve večerních hodinách stále nebyly známy.

Maďarsko je nejzadluženější zemí střední Evropy. O poskytnutí záložního úvěru se Budapešť sice snažila jednat s MMF i Evropskou unií, jednání však loni skončila kolapsem. Maďaři nebyli ochotní přistoupit na některé požadavky, například na to, aby zrušili bankovní daň.

Země si chce letos na mezinárodních kapitálových trzích vypůjčit celkem čtyři až pět miliard eur, aby mohla refinancovat splatné závazky. Vzhledem k tomu, kolik peněz už si dnes Maďarsko zajistilo, je splnění tohoto cíle podle analytiků velmi reálné.

„S tou dnešní emisí bude vláda pravděpodobně schopna zajistit si financování až do voleb i bez pomoci MMF,“ poznamenal analytik finančního ústavu MKB Bank Zsolt Kondrat. Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož nekonvenční hospodářská politika je terčem kritiky ze strany mezinárodních věřitelů a investorů, se začátkem příštího roku bude muset postavit před voliče.

„(Tento dolarový bond) Orbánovi politicky rozhodně prospěje, protože jeho cílem je vyhnout se situaci, kdy by se musel před volbami za každou cenu dohodnout s MMF,“ myslí si analytik Peter Kreko z koncepčního centra Political Capital. „On chce v nekonvenční hospodářské politice pokračovat, je zde ale i symbolický prvek: bojuje za národní suverenitu a nemůže si dovolit se vzdát měnovému fondu,“ dodal.

Maďarsko musí v letošním roce umořit splatné závazky v objemu 5,12 bilionu forintů (asi 445 miliard Kč). Úspěšný prodej dolarových dluhopisů by měl zajistit, že Budapešť všechny závazky vyrovná, pokud půjde hladce i prodej bondů v domácích aukcích.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru