Rusko v uplynulých týdnech postupně zakázalo dovoz drůbežího masa ze tří krajů České republiky. Informaci  potvrdila Státní veterinární správa (SVS) a ministerstvo zemědělství (MZe).

Důvodem je výskyt pseudomoru drůbeže známého také jako newcastleská choroba.

Již v lednu Rusko zakázalo dovážet drůbež ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, od 7. února platí zákaz i pro Olomoucký kraj.

"Zákaz z ruské strany bude uplatňován po tři měsíce od posledního výskytu newcastleské choroby v dané oblasti," podotkl Žáček. Česko bude podle mluvčího zákaz konzultovat s Evropskou komisí.

S Ruskem, které není členem Evropské unie a v podobných případech se řídí národní legislativou, prý stát nejedná.

Podle informací, které již dříve zveřejnila SVS, byla nemoc v polovině prosince diagnostikována v chovech holubů na Mladoboleslavsku a v Moravskoslezském kraji, následně také u volně žijících hrdliček na Kolínsku a naposledy u volně žijících ptáků v Olomouckém kraji.

Nemoc může způsobit hromadné úhyny drůbeže, pro člověka není nebezpečná. Majitelé některých větších chovů mají dlouhodobě povinnost vakcinace ptáků.

Závažné virové onemocnění způsobuje u domestikovaných i volně žijících ptáků trávicí, dýchací a nervové potíže s rizikem následného úhynu. Nemoc může postihnout slepice, krůty, bažanty, holuby či křepelky.

Onemocnění se zřídka objevuje i u kachen a hus, vnímaví jsou vůči němu i pštrosi a mnoho druhů volně žijících ptáků. Nemoc byla v tuzemsku předtím naposledy zjištěna v chovu holubů v roce 2007, ve velkochovu drůbeže v roce 1998.

Rusko sahá k zákazům dovozů potravin poměrně často. Například minulý týden zakázalo dovozy mraženého hovězího, vepřového a drůbežího masa z Německa. Jeho příčinou je výskyt takzvaného Schmallenbergova viru.

O tři dny dříve ruské úřady informovaly o zákazu hovězího a vepřového masa ze Spojených států, protože by mohlo obsahovat růstový stimulant ractopamin.