To, co se nedávno rušilo, dnes chybí. Mateřské školky bývaly prakticky v každé vesnici, jenže porodnost v Česku klesla, a tak se dětské herny na začátku století opět rušily a přestavovaly například na domovy důchodců.

Dnes, kdy mají své vlastní děti silné ročníky z konce sedmdesátých let, školky chybí. Ty, co stojí, jsou přeplněné, a šanci tak dostávají soukromníci. Dá se tedy na přeplněných obecních školkách postavit byznys?

V Hlásné Třebani na Berounsku například nebyla v roce 2010 školka ani jedna. "V roce 2011 nebylo kam dát 30 dětí. Jedna maminka půjčila půl domu, tatínkové vyrobili nábytek a vznikl klub a následně plnohodnotná mateřská školka," popisuje začátky svého podnikání spolumajitelka soukromé školky Hlásek Veronika Vaculovičová.

V obci s více než šesti sty obyvateli mají díky absenci obecní školky poměrně širokou klientelu. "Jsou tu všechny vrstvy - bohatší i chudší. Snažíme se školné udržet na úrovních, aby si ho mohl dovolit každý. Klasický byznys to bude, až tu ale bude i školka obecní," říká podnikatelka.

V Hlásné Třebani platí rodiče za dítě v soukromé školce zhruba 5 tisíc korun měsíčně. Ve školkách v okolních obcích je to ale často i dvojnásobek.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.