Daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatně nastavenému systému podpory fotovoltaiky až bilion korun. V pořadu televize Prima Nedělní partie to uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Energetický regulační úřad tento týden oznámil, že někteří jeho pracovníci v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny.

Kvůli netransparentně stanoveným vyšším cenám měly vzniknout státu miliardové škody. Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráž, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v rostoucích cenách pro spotřebitele.

Podle Chalupy za současný stav mohou poslanci, kteří v roce 2005 zákon odhlasovali, a poté vlády ODS a následně premiéra Jana Fischera, které v druhé polovině roku 2009 a v roce 2010 tehdy již hrozivou situaci neřešily.

"V momentě, kdy je přislíbená nějaká podpora, tak ji nelze odejmout. Můžeme se bavit o zastavení nebo zpomalení podpory pro nové zdroje z hlediska fotovoltaiky, ale více méně nemáme možnost zastavit podporu na ty zdroje fotovoltaiky, které už jsou," podotkl Chalupa.

Chalupa varoval, že až u některých solárních elektráren skončí životnost, hrozí nebezpečí, že po nich zůstanou nezlikvidované solární panely. "Pravda je, že celá řada těch fotovoltaických parků jsou parky, které jsou založeny samostatnými právnickými osobami, založené za tímto účelem.

To znamená, že hrozí vysoké riziko, že až skončí životnost toho parku, tak spolu s ním skončí ta právnická osoba. A pak to skončí na státu nebo na obci," varoval.

Jeho oponentka v debatě, poslankyně KSČM Kateřina Konečná, obvinila Chalupu a jeho ministerstvo z nečinnosti a chtěla od něj vědět, kdy už vydá vyhlášku o nakládání s elektroodpadem, která by řešila i problém se solárními panely.

 

"Pokud se tím nebudeme zabývat již nyní, tak nám ty fotovoltaické panely na těch polích zůstanou a nakonec je stejně bude muset zlikvidovat stát. A bavíme se v řádu stovek milionů korun, které to bude stát," zdůraznila Konečná.

Chalupa připustil, že jde o selhání ministerstva, které v minulosti nedokázalo vytvořit zdroje peněz pro likvidaci vysloužilých solárních zařízení, jako je tomu třeba u spotřební elektroniky. Ujistil však, že situaci řeší a hledá způsob, jak zajistit dostatek peněz na budoucí likvidaci panelů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru