Všichni plátci DPH musí do konce února nahlásit finančním úřadům všechny své bankovní účty k podnikání a vybrat, které budou zveřejněny na internetu ve zvláštním rejstříku.

Pokud tak neučiní, daňová správa 1. dubna zveřejní v registru ty účty, u kterých ví, že je plátce používá. V praxi to bude znamenat hlavně ten účet, který uvedli při registraci.

„Velké firmy a významní plátci DPH jsou na to připraveni. Problém může nastat u menších plátců DPH,“ uvedl Martin Diviš, expert společnosti PwC na DPH.

Povinnost nahlásit bankovní účty nařizuje novela zákona o DPH, která platí od začátku ledna. Má pomoci v boji proti daňovým únikům, zejména při obchodech s pohonnými hmotami. V Evropě se nejedná o nijak neobvyklé opatření, platí ve většině států EU.

Zvýší to ale administrativu všech podnikatelů a firem, kteří jsou plátci DPH, tedy obvykle proto, že jejich obrat přesáhl za rok milion korun. A přinese jim to několik problémů.

Pokud totiž např. dodavatel na faktuře uvede účet, který nebude mít ve své evidenci finanční úřad, firma, která na tento účet zaplatí, bude ručit za to, že dodavatel ze zaplacené částky odvede DPH.

Pro danou firmu tak problémy nastávají až v případě, že dodavatel daň nezaplatí, protože pak to bude muset udělat společnost, která fakturu platila. DPH tak de facto odvede podruhé, protože už v první faktuře je DPH zahrnuta.

Ručení i při platbě na zahraniční účet

Pokud zaplatí na  bankovní účet nenahlášený finančnímu úřadu, ale dodavatel daň normálně odvede, žádný problém nenastává, i když firma formálně za daň ručí.

„Každý plátce DPH uváděl svůj bankovní účet při registraci. Pro některé firmy to může být dvacet let zpátky. Toto číslo finanční úřad zveřejní, ale může se u některých stát, že se jedná o už neexistující účet. Takže je možné, že některé firmy nebudou moci zaplatit své závazky, aniž by začaly ručit za DPH,“ uvedl Lukáš Eisenwort z poradenské firmy NSG Morison s tím, že sice každý má povinnost nahlásit změny svému finančnímu úřadu, ale mnohdy se tak neděje.

Další moment, kdy firma ručí za DPH, nastává u plateb na zahraniční bankovní účet. „A to i když bude mezi zveřejněnými účty,“ upozornil Diviš.

Seznam pro exekutory

Ručení za daň se lze vyhnout, je-li odvedena rovnou státu, a ne dodavateli, který ji následně platí. Oba se na tom však musí dohodnout. Navíc to s sebou nese další administrativní zátěž, protože je potřeba upravovat v účetním softwaru například výši pohledávek/závazků nebo účet DPH.

„Většina programů má totiž automaticky nastaveno, že všechny faktury padají do přiznání k DPH, takže by firma musela z něj manuálně vyhazovat ty faktury, ze kterých už DPH odvedl obchodní partner,“ uvedl Diviš.

Firma si může vybrat, které účty finanční úřad zveřejní. „Pro ty, kteří mohou mít problémy v rámci konkurenčního boje, kdy se občas posílají exekuce, doporučuji zveřejnit jen inkasní účet a z něj pak finanční prostředky přesunout na nezveřejněný účet,“ dodal Eisenwort s tím, že seznam bankovních účtů může být skvělou pomůckou pro exekutory.