Energetický regulační úřad (ERÚ) prostřednictvím své předsedkyně paní Vitáskové informoval o podání trestního oznámení ohledně protizákonného postupu při stanovování výkupních cen z fotovoltaických elektráren (FVE) s odkazem na vnitřní audit, který dle mého neopodstatněně nezveřejnili, takže nevíme, co je obsahem.

Přestože tento postup (jako i dlouhodobý negativní přístup ke všem obnovitelným zdrojům energie) paní Vitáskové se mi i jako občanovi příliš nelíbí, do značné míry mi připadá více politický a netransparentní na to, že jsou to kroky nezávislého (i na velké energetice – jádru/uhlí/plynu) státního regulátora, přesto by tato poslední medializace mohla vnést trochu obecného povědomí o této problematice.

Dle mého problém s FVE nebyl náhoda. Zákon č. 180/2005 Sb. na samém začátku byl nastaven správně, mj. 5% „snižovací“ limit byl dán pozměňovacím návrhem z pléna v Poslanecké sněmovně, ale ani u tohoto nemohl asi nikdo tenkrát předvídat situaci. Rozjezdu sektoru to pomohlo a do roku 2008/9 to nebyl problém.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru