Opakuje se to každý rok. Na přelomu ledna a února dostane více než pětina českých předškoláků razítko, že ještě nemusí do školy a o rok si prodlouží dětství v mateřské škole. Jenže na podzim pak školky praskají ve švech a starší děti zabírají místo těm nejmenším.

To startuje další nepříjemný efekt: matky tříletých dětí, které se nedostanou do školky, mají obrovské potíže s návratem do práce po rodičovské dovolené.

Že jde o dlouhodobý problém, který zatěžuje nejen rodiče, ale i učitele a starosty, jejichž obce zřizují školky i školy, ministerstvo školství vnímá. "Více než pětina šestiletých dětí dostává odklad, zůstává ve školce a čerpá tedy kapacitu, která by jinak byla dostupná tří- a čtyřletým dětem. Pětileté děti už potíže nemají, mají podle zákona přednost," řekl první náměstek ministra školství Jiří Nantl.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.