Export do Ruska vloni vzrostl meziročně o 28 miliard korun, tedy bezmála o třetinu. České firmy na tomto trhu slaví úspěch napříč obory, výrazný růst se týkal osmi z devíti kategorií zboží.

To jsou ale jen čísla za přímý vývoz z Česka do Ruska. Na východ se zaměřuje prakticky celá Evropa. Ta hledá náhradu za propady na trzích eurozóny. Řada českých výrobků mířících do západní Evropy se tak ocitá ve finálních výrobcích, které míří právě do Ruska.

Podle německého statistického úřadu táhlo Rusko loni i německý export. A na něm se podílí i čeští dodavatelé.

Právě ruský, ale i další trhy bývalého Sovětského svazu tak pomohly v loňském roce českému exportu k meziročnímu růstu o 6,4 procenta i k rekordnímu přebytku 310 miliard korun.

Loni se sešlo hned několik důvodů k těmto změnám. Ruská ekonomika jako jedna z mála v zemích Evropy stabilně roste, tamní vláda i samosprávy masivně investují a země loni vstoupila do Světové obchodní organizace a musela snížit dovozní cla.

Podnikatelé také podle průzkumu organizovaného společností DHL loni poprvé označili Rusko jako svou největší exportní příležitost. Dosud to bylo vždy Německo. Kvůli rostoucímu zájmu do Česka zamířily i ruské certifikační agentury, které pomohou s vyřízením potřebných homologací přímo v Praze.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru