Telefonní operátoři musejí svým klientům – pokud o to požádají – poskytnout citlivá data, která o nich shromažďují. K podobným informacím měla dosud přístup jen policie nebo zpravodajské služby, a to jen tehdy, pokud to povolil soud. Průlomové stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů ale dosavadní praxi mění.

Změny dosáhl student Jan Cibulka z Prahy. Po společnosti T-Mobile požadoval, aby mu poskytla veškeré údaje, které o provozu jeho telefonu archivuje. Vyčetl z nich například, kdy a kde se v daném čase pohyboval. Operátor to původně s odkazem na zákon o elektronických službách odmítal. Rozhodnutí ochránců soukromí ale postavilo výš zákon o ochraně osobních údajů, a T–Mobile tak musí Cibulkovi data poskytnout.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Od nynějška musí mobilní operátor na vyžádání poskytnout veškeré informace o vašem účtu, které archivuje. Změny dosáhl student Jan Cibulka z Prahy. T-Mobile mu za poplatek poskytl dokument obsahující i informace o místech, kde svůj telefon použil.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.