Česká národní banka ve své nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles HDP o 0,3 procenta, zatímco v předchozí prognóze předpovídala růst o 0,2 procenta.

Pro příští rok odhad růstu naopak zlepšila z listopadových 1,9 procenta na 2,1 procenta.

Na tiskové konferenci to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

 

Svůj výhled minulý týden zhoršilo i ministerstvo financí. HDP by podle něho měl letos růst jen mírně o 0,1 procenta, ještě v říjnu úřad počítal s růstem o 0,7 procenta. Následně v roce 2014 by mělo nastat ekonomické oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,4 procenta.

Celková inflace se bude podle ČNB i přes významné dopady daňových změn pohybovat poblíž dvouprocentního inflačního cíle. Po odeznění vlivu zvýšení sazeb DPH o procentní bod se na počátku roku 2014 mírně sníží pod cíl.

Kurz koruny bude podle centrální banky z aktuální úrovně velmi mírně posilovat. Průměrný kurz koruny letos ČNB očekává na 25,30 Kč/EUR a příští rok jeho posílení na 25,00 Kč/EUR. Proti minulé prognóze tak ČNB očekává letos kurz koruny mírně slabší.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru