Průmyslová výroba v Česku za loňský rok klesla o 1,2 procenta. Za samotný prosinec se průmyslová produkce snížila meziročně reálně o 12,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

K prosincovému poklesu produkce podle statistiků nejvíce přispěla výroba motorových vozidel a výroba strojů a zařízení.

Nové zakázky ze zahraničí se v prosinci meziročně snížily o 10,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 13,4 procenta.

"Výroba nejen dopravních prostředků měla doslova černý měsíc. Je to nejhorší výsledek roku 2012. Automobilky využily Vánoc k dočasné odstávce a snížení výroby, aby nemusely vyrábět na sklad. Navíc, i v Česku se výrazně projevuje nižší zájem o nové vozy stejně jako ve zbytku Evropy" uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Také podle analytika Patria Finance Davida Marka je výsledek průmyslu špatný. "Průmysl zaznamenal na konci roku výrazný propad. Horší výsledek byl naposledy zaregistrován v červenci 2009," řekl Marek.

V propadu pokračuje i stavební výroba, která loni meziročně klesla o 6,5 procenta. V samotném prosinci se snížila v porovnání s rokem 2011 o 17,3 procenta a pokračovala tak v celoročním propadu. Počet dokončených bytů se proti předchozímu roku v prosinci snížil o 2,3 procenta.

Po zohlednění počtu pracovních dnů stavební výroba podle statistiků v prosinci klesla o 14,1 procenta.

Stavebnictví nemá podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba žádnou naději na zlepšení.

"V současnosti nejsou žádné pozitivní impulsy k tomu, aby se stavební ruch znovu rozproudil. Pro stavební firmy bude rok 2013 doslova očistcem," uvedl Kozub.

Šéf sdružení stavebníků Václav Matyáš v rozhovoru pro IHNED.cz nedávno potvrdil, že zlepšení čeká nejdříve po volbách 2014. Za hlavní problém označil omezení státních investic především do výstavby dopravní infrastruktury a špatné čerpání dotací z EU.

Zahraničnímu obchodu se dařilo

Zahraniční obchod České republiky skončil v loňském roce přebytkem 310,8 miliardy korun, což je meziročně o 119,6 miliardy korun lepší výsledek. V samotném prosinci obchodní bilance skončila přebytkem 6,4 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,7 miliardy korun, oznámil ČSÚ.

V loňském roce ve srovnání s předloňským vzrostl vývoz o 6,4 procenta a dovoz o 2,4 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně stoupl o 248,5 miliardy korun na 5,8148 bilionu korun.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Bilance se zlepšila hlavně u strojů a dopravních prostředků, kde ve srovnání s lednem až prosincem 2011 vzrostl přebytek o 74,5 miliardy korun, a u průmyslového spotřebního zboží, kde byl přebytek vyšší o 26,4 miliardy korun. Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 9,9 miliardy korun.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie (EU) skončil loni přebytkem 710 miliard korun a byl meziročně o 36,6 miliardy korun vyšší. Se státy mimo EU se schodek zmenšil o 83,1 miliardy korun na 399,2 miliardy korun.

V samotném loňském prosinci se meziročně v běžných cenách snížil vývoz o 7,1 procenta a dovoz o sedm procent. "K poklesu vývozu došlo poprvé od října 2009. Obrat zahraničního obchodu meziročně klesl o 31,7 miliardy korun na 415,3 miliardy korun a byl tak nejnižší od prosince 2010. Výsledky ovlivnil nižší počet pracovních dní," uvedl ČSÚ.