Americké ministerstvo spravedlnosti připravuje civilní žalobu proti ratingové agentuře Standard & Poor´s za pochybení u ratingů některých hypotečních dluhopisů z doby před vypuknutím finanční krize roku 2008.

Agentura na to uvedla, že taková žaloba „by byla fakticky i právně zcela nepodložená“. Také tvrdí, že neměla odlišné ratingy od jiných agentur. Spekuluje se tak, že S&P si žalobu „zasloužila“ předloňským snížením ratingu USA. Poprvé v historii se stalo, že některá z hlavních agentur dala Spojeným státům nižší než nejvyšší rating AAA. S&P jej snížila o stupeň na AA+.

Vedle federální prokuratury chystají podobné žaloby i orgány některých amerických států. Žaloby by měly být předloženy ještě tento týden.

Podání civilní žaloby by byl na federální úrovni první zásah proti hlavním ratingovým agenturám kvůli tomu, jak vysoko hodnotily hypoteční dluhopisy, které brzy poté během krize ztratily téměř veškerou hodnotu. Na agentury S&P, Moody's a Fitch za to od krize padá kritika investorů, politiků a regulačních orgánů.

Kvůli ratingům balíků, do nichž investiční banky dávaly „špatné“ hypotéky, už na agentury podala žalobu řada investorů. Agentury se brání tím, že jejich ratingy jsou pouhými názory, které jsou chráněny prvním dodatkem americké ústavy o svobodě projevu.

Ratingové agentury za boomu na americkém trhu bydlení v minulém desetiletí přiznávaly komplikovaným finančním instrumentům sestaveným z hypoték různé kvality nejvyšší ratingové známky. Tím se v očích investorů stávaly tyto cenné papíry stejně bezpečné jako americké vládní dluhopisy. To přispělo ke vzniku bubliny na americkém trhu nemovitostí, jejíž splasknutí vyvolalo hypoteční a finanční krizi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru