Za současné problémy kolem podpory fotovoltaiky může Fischerova vláda, která působila od června 2009 do léta 2010, tvrdí v rozhovoru Martin Bursík, exministr životního prostředí a muž, který stál u vzniku zákona na podporu obnovitelných zdrojů.

„Myslím si, že to selhání nastalo tehdy, když Fischerova vláda dostala úplně jednoznačný vzkaz – už tehdy měli informace o tom, že je mimořádný zájem o připojování solárních elektráren, že je to ohromný byznys. A tehdy měli zasáhnout a neudělali to,“ říká Bursík.

Podle něj šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková připravuje půdu pro zastavení veškeré provozní podpory obnovitelných zdrojů. „O tomhle se prostě mluví,“ uvádí Bursík.

Vy jste byl ministrem životního prostředí. Jak tehdy situace kolem fotovoltaiky probíhala?

Neustále na mě někdo hází odpovědnost za fotovoltaickou havárii. My jsme ale jako vláda končili v květnu 2009 a na konci roku 2009 byl instalovaný výkon solárních elektráren těsně pod 500 MWh. Teprve v roce 2010 byl nárůst téměř na dva tisíce.

Ceny nastavuje Energetický regulační úřad nezávisle na politice. Má být nezávislý, o čemž mám v současné době pochybnosti. ERÚ analyzuje průměrné investiční náklady na jednotku instalovaného výkonu, čímž se myslí náklady na technologii, na vyvedení výkonu a náklady na předací místo, kde se elektřina předává do sítě.

Na základě tohoto úřad stanoví podle typu obnovitelné energie výkupní cenu.

Potom tam byla pětiprocentní omezující klauzule v zákoně, která do konce listopadu nastavuje cenu pro následující rok. A podle ní nesměl ERÚ snížit výkupní cenu o více než pět procent.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru