Francie a Spojené státy se shodují v názoru na co nejrychlejší rozmístění mírových sil OSN v Mali, kde francouzské jednotky spolu s maliskou armádou pokračují v likvidaci zázemí islamistických radikálů na severu země.

Shodli se na tom francouzský prezident François Hollande s americkým viceprezidentem Josephem Bidenem na pondělním setkání v Paříži.

"Shodli jsme se, že jednotky afrických států v Mali by co nejdříve měly být podřízeny OSN," uvedl Biden v Elysejském paláci, zatímco hostitel podotkl, že zásah v Mali "se má stát operací na udržení míru".

Americký host také ocenil "odvahu a působivou bojeschopnost" francouzských vojáků a blahopřál Francii, že se k "rozhodnému zásahu" v Mali odhodlala, byl totiž "nejen v zájmu Francie, ale i Spojených států a všech zemí". Hollande na oplátku vyjádřil vděčnost za americkou politickou a logistickou podporu francouzské intervenci.

Islamistické skupiny ovládly sever Mali po neúspěšném vojenském puči loni na jaře a požadovaly pro tuto část Mali nezávislost. Francie zahájila operaci proti nim na žádost maliské vlády před třemi týdny spolu s maliskými vojáky.

Navzdory úspěchu této operace se ale mnozí obávají, co se stane, jakmile Francouzi opět odejdou. Navíc radikálové zřejmě nebyli poraženi, ale pouze se stáhli do obtížně přístupných horských a pouštních oblastí.

Biden a Hollande se rovněž shodli na odhodlání vyvíjet na Teherán tlak, aby se jednání o sporném íránském jaderném programu mohla úspěšně završit.

"Írán stále odmítá zprůhlednit svůj program a splnit své mezinárodní závazky," upozornil podle AFP francouzský prezident a připomněl, že s Íránci se má brzy uskutečnit další schůzka, a tak "vyvíjejme tlak až do konce, aby jednání mohla skončit úspěchem".

USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo navrhly Íránu další jednání 25. února v Kazachstánu poté, co rozhovory o jaderném programu Teheránu byly na měsíc přerušeny. Zatím není zřejmé, zda Teherán nabídku akceptuje. Západ a Izrael podezírají Írán, že se pod za mírovým využití atomu je snaha vyvinout jadernou zbraň, což Teherán kategoricky popírá.