Píše se rok 2010. Firma, v jejímž čele sedí matka bývalého šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka, kupuje od kyperské firmy nedávno založenou společnost a s ní i vilu na pražské Hanspaulce za 25 milionů korun. Díky tomu, že se jedná o prodej firmy, a ne převod nemovitosti, daň 750 tisíc platit nikdo nemusí.

Podobný trik používá řada především velkých developerských firem a měl ho vymýtit návrh ministerstva financí, který byl součástí připravovaného zákona o dani z nabytí nemovitosti.

Podle něj měly být nově zdaňovány i převody podílů obchodních společností, které jsou vlastníky nemovitostí. Do státního rozpočtu tak mělo podle propočtů ministerstva financí ročně přitéct až 16 miliard korun.

Miroslav Kalousek ale svůj boj o toto opatření prohrál. Změna, kterou ministerstvo připravilo, totiž kvůli protestům ODS neprošla ani vládním připomínkovým řízením.

„Tento návrh by způsobil mimořádné komplikace velkému množství firem. Neobsahoval žádnou hranici hodnoty nemovitostí, od které by byl podíl zdaňován. Takže i v případě převodu podílu na společnost, v jejímž vlastnictví by byla obyčejná garáž, by se musela zjišťovat hodnota nemovitosti, podávat přiznání a odvádět daň,“ řekl k tomu HN ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Další problém vidí v tom, že daň by se vztahovala i na případy, kdy by nemovitost byla ve vlastnictví dceřiné společnosti, ale docházelo by k prodeji podílu na mateřské společnosti: „Dopadalo by to i na prodeje, u kterých vůbec nebylo záměrem vyhnout se dani. Proto to pro nás bylo nepřijatelné. Výrazně by to zkomplikovalo a zdražilo převody obchodních podílů.“

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru