Nizozemská vláda znárodní bankovní a pojišťovací společnost SNS Reaal NV, která je čtvrtou největší bankou v zemi. Náklady státu na záchranu banky mají činit 3,7 miliardy eur (95 miliard Kč). Oznámil to dnes nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

SNS Reaal obdržela již v roce 2008 od státu 750 milionů eur. Operace banky jsou v současnosti převážně ziskové, avšak klesá hodnota realitního majetku v jejím držení, což oslabilo rozvahu banky natolik, že se ocitla pod limitem solventnosti.

Dijsselbloem dodal, že podle odhadu vlády odpisy majetku dosáhnout 2,4 až 3,2 miliardy eur.

 

Banka v poslední době stále častěji varovala, že má problémy, a až do čtvrtka jednala s několika soukromými subjekty o svém převzetí. Podle ministra je však znárodnění pro budoucnost banky nejlepší možností.

O koupi části SNS uvažovaly tři největší banky v Nizozemsku - ING, ABN Amro a družstevní Rabobank. Evropský regulátor však zablokoval prodej ING a ABN, protože i tyto banky byly znárodněny a získaly pomoc od státu.

Všechny tři banky však budou požádány, aby přispěly k záchraně SNS celkem jednou miliardou eur. V rámci nizozemského systému si drobné retailové banky v zemi navzájem pojišťují své vklady.

SNS má na trhu s vklady drobných střadatelů podíl deset procent. Vklady u bank jsou garantovány až do 100.000 eur. Dijsselbloem uvedl, že SNS bude nadále provozovat své operace běžným způsobem a střadatelé o své peníze nepřijdou. O své investice však přijdou akcionáři a podřízení věřitelé.

Dijsselbloem rovněž uvedl, že záchrana "nevyhnutelně" přispěje v letošním roce ke zhoršení rozpočtového deficitu. Neřekl však, zda záchrana bude vyžadovat další úsporná opatření a rozpočtové škrty, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru