Téměř v pětině rodin žijí děti jen s jedním rodičem. Jejich počet se od devadesátých let neustále zvyšuje. Ukázala to analýza Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Od devadesátých let roste počet neúplných rodinných domácností se závislými dětmi," shrnuje úřad ve své zprávě. Závislé dítě je mladší než 26 let a nepracuje, nejčastěji se jedná o studenta.

ČSÚ v uplynulém roce provedl výběrové šetření pracovních sil a zjistil, že stoupl počet těchto rodin v porovnání s rokem 1995 o polovinu. V současné době tedy existuje až 18 % domácností z celkového počtu, ve kterých žije dítě pouze s jedním rodičem. 

"Jediná výhoda tohoto trendu je, že jde už o běžnou záležitost a děti to společensky nestigmatizuje. Když ve třídě bylo jedno nebo dvě děti, které žily pouze s jedním rodičem, byly to exoti," komentuje pro IHNED.cz situaci Petr Šmolka, psycholog, který se specializuje na rodinu, manželství a mezilidské vztahy. "Absentujícího rodiče také může nahrazovat někdo jiný, například prarodič nebo jiné dospělé okolí," dodává psycholog. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se