Míra nezaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí 2012 činila 7,2 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než před rokem. Nezaměstnaných bylo 379 500, meziročně se tak celkový počet lidí bez práce zvýšil o 44.200.

Vzestup nezaměstnanosti se projevil v mužské i v ženské populaci. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu, který vychází z obecné míry nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO).

"Na trhu práce je vidět, že firmy nemají zájem o nové zaměstnance. I když z lavinového propuštění lidé nemusí mít obavy, pokud ztratí práci, je téměř nemožné si najít novou," říká analytik Home Creditu Michal Kozub.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Odlišná metodika zjišťování se promítla do rozdílu mezi výší obecné míry nezaměstnanosti a míry registrované nezaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Tendence vývoje obou měr byly podobné, míra registrované nezaměstnanosti MPSV dosáhla ve 4. čtvrtletí 2012 hodnoty 8,7 procenta, tedy o 0,6 procentního bodu více než před rokem.

Meziroční nárůst celkového počtu nezaměstnaných se odrazil i v nárůstu počtu osob dlouhodobě nezaměstnaných.

Počet lidí nezaměstnaných jeden rok či déle se meziročně zvýšil o 19.000 a dosáhl 162.100. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných byl 42,7 procenta, uvádí ČSÚ.

"Vyšší nezaměstnanost bude tradičně v prvním čtvrtletí roku, což je dané hlavně slabou sezónou. V polovině roku sice už mírně klesne, ale ne natolik, aby dokázala umazat růsty z posledních období," uzavírá Kozub.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru