Co se dnes děje:

- Dokumentární televizní stanice Prima Zoom, která dnes ve 20:00 zahájí vysílání, bude čtvrtým kanálem FTV Prima. Každý den nabídne tři hodiny dokumentů zaměřených na určité téma, které se budou během dne několikrát opakovat.

-  Pozemky pod připravovanými dálnicemi a silnicemi už nebude stát vykupovat za cenu stavebních parcel. Začíná platit novela zákona umožňující vyvlastnit pozemky pro stavby ve veřejném zájmu za původní cenu před změnou územního plánu.

- Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.

- Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci.

- Hospodářské výsledky za 4. kvartál loňského roku zveřejní například Electrolux, Exxon Mobil, Mattel nebo Chevron.

Škoda přerušuje v Kvasinách výrobu

Automobilka Škoda Auto na pět dní zastaví výrobu v závodě v Kvasinách, kde z výrobních linek sjíždějí modely Roomster, Yeti a Superb. Závod bude upravovat pro náběh výroby osmi nových nebo modernizovaných aut, které připravuje na letošní rok. Závod na Rychnovsku však kvůli odstávce nevyrobí několik tisíc aut. ČTK to ve čtvrtek potvrdil mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Objem inzerce v novinách klesá

Tuzemské noviny a časopisy loni otiskly inzerci v ceníkové hodnotě zhruba 18 miliard korun. ČTK o tom ve čtvrtek informovala Unie vydavatelů s odkazem na monitoring společnosti Admosphere, která údaje o inzerci uvádí v hrubých ceníkových cenách, tedy bez zohlednění slev. Předloni měla tisková reklama podle údajů Admosphere z poloviny ledna ceníkovou hodnotu zhruba 19 miliard Kč.

pietro filipi na prodej

Investiční společnost Genesis Capital prodává většinový podíl v české módní firmě pietro filipi. Podle dnešního vydání deníku E15 o něj má zájem zakladatel této oděvní značky Petr Hendrych. Případnou prodejní cenu společnost nezveřejnila.

Arevě se finančně daří

Tržby francouzské skupiny pro jadernou energetiku Areva v loňském roce vzrostly o 5,3 procenta na 9,3 miliardy eur (239 miliard Kč). Společnost ve čtvrtek sdělila, že sice loni neprodala žádný nový reaktor, získala však řadu nových kontraktů na jejich údržbu a další služby. Celkové zakázky Arevy zůstaly na konci roku beze změny na 45,4 miliardy eur, téměř pětinásobku ročních tržeb.

Matka Raiffeisenbank ve ztrátě

Raiffeisen Bank International (RBI) hospodařila podle předběžných odhadů v posledním čtvrtletí loňského roku se ztrátou 140 milionů eur (3,6 miliardy Kč). Za celý rok se jí však podařilo udržet v zisku 700 milionů eur. Za rok 2011 zisk činil 968 milionů eur. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek banka zveřejnila.

Luxusní zboží krizi nepociťuje

Čistý zisk francouzského luxusního konglomerátu LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton loni stoupl o 12 procent na 3,4 miliardy eur (87,2 miliardy Kč). Příjmy se zvýšily o 19 procent na 28,1 miliardy eur. Oznámila to společnost ve čtvrtečním prohlášení.

Apple u soudu prohrál

Americký odvolací soud ve čtvrtek odmítl požadavek společnosti Apple na zákaz prodeje telefonů Galaxy Nexus jeho jihokorejského konkurenta Samsung. Prakticky tím zmařil pokusy Applu získat v globální patentové válce se Samsungem klíčovou výhodu na trhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru