Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce.

Letos by měl hrubý domácí produkt růst jen mírně o 0,1 procenta, když ještě v říjnu úřad počítal s růstem o 0,7 procenta.

Následně v roce 2014 by mělo dojít k ekonomickému oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,4 procenta, uvádí nová prognóza MF.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Za loňský rok počítá MF s poklesem ekonomiky o 1,1 procenta, ještě v říjnu odhady počítaly s jednoprocentním poklesem. První data o vývoji HDP loni zveřejní statistici 14. února.

Rozhodne vývoj v eurozóně

Ministerstvo financí zhoršilo odhad pro letošní rok kvůli předpokládanému horšímu vývoji zemí eurozóny, což bude mít dopad na zahraniční obchod ČR.

"V rámci předpokladů centrálního scénáře o vývoji vnějšího prostředí došlo ke zhoršení výhledu ekonomického vývoje eurozóny na tento rok," uvádí materiál.

MF rovněž počítá s větším poklesem domácí spotřeby. Ta by měla letos klesnout o 0,7 procenta, zatímco v předchozí prognóze analytici MF počítali s poklesem o 0,5 procenta.

V roce 2015 počítá MF s růstem HDP o 2,4 procenta a v roce 2016 se zvýšením výkonu ekonomiky o 2,6 procenta.

Ministerstvo rovněž upozornilo, že podle současného odhadu dosáhl deficit veřejných financí loni 193,4 miliardy korun, což odpovídá pěti procentům HDP. Původně v říjnu MF počítalo letos s deficitem 3,2 procenta HDP.

Nárůst je ovšem způsoben jednorázovým účetním zaúčtováním církevních restitucí a také problémy s dřívějším čerpáním fondů EU.

Do dluhu se ovšem církevní restituce nepromítnou, protože fakticky se kompenzace bude splácet po dobu 30 let. Letos počítá MF s poklesem deficitu pod tři procenta.

Problémem pro ekonomiku by podle nové prognózy neměla být letos inflace. Její odhad ponechalo ministerstvo financí na 2,1 procenta. V roce 2014 by měla dokonce klesnout na 1,8 procenta.

"Rok 2013 by se i přes zvýšení obou sazeb DPH měl vyznačovat mírnou inflací," uvedl úřad. Zvýšení sazeb DPH by mělo letos přispět do inflace 0,7 procentního bodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru