Co se dnes děje:

Praha Zasedne řídící výbor Českých drah. Na programu jednání je jmenování nových členů dozorčí rady ČD.

Praha Česká národní banka zveřejní bilanci ČNB k 20. lednu 2013, Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.

Londýn (Británie) Vyjde předběžná zpráva o vývoji HDP Velké Británie za čtvrté čtvrtletí.

Berlín (Německo) Ekonomický institut Ifo oznámí lednový vývoj indexu podnikatelského klimatu v Německu.

Polsko V ranních hodinách probíhá dvouhodinová stávka polských železničářů, která bude mít dopad na spoje směřující do Česka.

USA Americký průmyslový konglomerát Honeywell zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí, stejně tak i společnost Halliburton, která poskytuje služby k těžbě ropy a zemního plynu. Své výsledky za druhé fiskální čtvrtletí představí také americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble.

Pražské kongresové centrum se dostalo do zisku

Kongresové centrum Praha (KCP) loni hospodařilo s účetním ziskem 1,3 milionu korun, když předloni zaznamenalo ztrátu 97,3 milionu korun. Výsledek ovlivnil úspornější provoz centra a kurzové zisky. Uvedl to dnešní E15 s odkazem na předběžné účetní rozvahy.


Apple vede žebříček společnosti Millward Brown nejúspěšnějších značek na světě.

Akcie Applu se propadly o 12 procent

Akcie přední americké technologické společnosti Apple ve čtvrtek klesly až o 12 procent, nejvíce za zhruba čtyři roky, a firma ze své tržní hodnoty ztratila asi 50 miliard dolarů (956 miliard Kč). Trh reagoval na nepříznivý prodej telefonů iPhone v posledním čtvrtletí spolu se slabým výhledem. To mezi investory posílilo obavy ze ztráty dominantní pozice Applu na trhu chytrých telefonů.

Výsledky Applu zklamaly, akcie padají. Nedařilo se prodávat tolik iPhonů, jak se čekalo - čtěte ZDE


Ukrajina začne spolupracovat se společností Shell

Shell. Ilustrační foto

Ukrajina učinila první krok ke snížení své závislosti na dovozu plynu z Ruska. Zástupci vlády a ropné firmy Royal Dutch Shell ve čtvrtek v Davosu, kde se koná Světové ekonomické fórum, podepsali dohodu o těžbě plynu z břidlic v hodnotě deset miliard USD (191,5 miliardy Kč).

Dohoda o sdílení těžby je největším kontraktem na těžbu plynu z břidlic v Evropě a největší jednotlivou zahraniční investicí na Ukrajině.


V Davosu sází na břidlicový plyn

Světová finanční a podnikatelská elita zoufale hledá nový katalyzátor ekonomického růstu, jakým byl donedávna internet. Na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu se v této souvislosti mluví nejvíce o revoluci břidlicového plynu, která už od základů transformovala energetický trh v USA. Napsal to ve čtvrtek komentátor agentury Reuters Chris Hughes.

První den v Davosu: Poslední baštou velkého růstu je Afrika - čtěte ZDE

Více než milionu řidičů zbývá pár dnů na výpověď povinného ručení.


Ruský automobilový trh stoupl o pětinu

Hodnota ruského automobilového trhu v loňském roce stoupla o 21,9 procenta na 2,33 bilionu rublů (1,5 bilionu Kč). Vyplývá to ze zprávy auditorské firmy Ernst & Young. Prodej aut podle firmy stoupl o deset procent na 2,935 milionu a dostal se na úroveň před krizí v roce 2008.


Embraer získal zakázku za dvě miliardy dolarů

Brazilský výrobce letadel Embraer podepsal dohodu se společností Republic Airways Holdings Inc. o prodeji 47 letadel E-175 v hodnotě dvě miliardy USD (38,3 miliardy Kč). Dohoda zahrnuje i opci na koupi dalších 47 letadel, což by její hodnotu zdvojnásobilo, oznámil ve čtvrtek Embraer.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru