Do jordánského parlamentu se ve středečních volbách dostalo nejméně 30 islamistů a dalších kritiků vlády. O předběžných výsledcích informovala ve čtvrtek agentura AP, podle níž tito lidé kandidovali jako nezávislí.

Opozice sloučená ve straně Muslimské bratrstvo volby bojkotovala. Po zveřejnění prvních výsledků vypukly ve městě Maanu na jihu země nepokoje.

Několik desítek lidí tam podle policie vtrhlo do bank, škol a vládních budov s pokřikem: Zfalšované volby a Národ si přeje svrhnout vládu.

Volební komise by měla oficiální výsledky oznámit odpoledne nebo večer. Komentátoři předpokládají, že vhledem k bojkotu Muslimského bratrstva dolní komoru parlamentu o 150 křeslech stejně jako v minulosti ovládnou vůdci kmenů a další příznivci režimu v Ammánu.

K urnám přišlo podle komise přes 56 procent voličů. Muslimské bratrstvo tvrdí, že je údaj přemrštěný. Navíc se prý hlasy kupovaly a mnoho lidí volilo s falešnými voličskými průkazy. Na hlasování mělo dohlížet asi tisíc pozorovatelů.

Bratrstvo, které klade důraz na islám, volby bojkotuje jako zbytečné za současného systému. Požaduje změnu volebního zákona a přerozdělení volebních okrsků tak, aby byla spravedlivěji zastoupena města.

Právě v nich má nejvíce stoupenců a v nich žije také většina obyvatelstva. Podle bratrstva je venkov vlivem současného systému v parlamentu zastoupen nepřiměřeným způsobem.

Král Abdalláh II. už zahájil politické reformy a slíbil, že v nich bude pokračovat. Vůbec poprvé bude tentokrát s poslanci konzultovat, než někoho pověří sestavením kabinetu.