Vědcům v brněnském Středoevropském technologickém institutu CEITEC jsou nově k dispozici nejsilnější spektrometry ve střední a východní Evropě. Ty jsou zároveň osmým zařízením svého druhu na světě.

Spektroskopie dává vědcům nové možnosti, jak pozorovat biomolekuly, tedy proteiny nebo nukleonové kyseliny, a jejich chování v živých organismech.

Využívá se přitom toho, že jádra některých atomů mají vlastní magnetický moment, tedy že se chovají podobně jako střelka na kompasu.

„Když vzorek vložíme do spektrometru, jádra se nám zorientují podél magnetického pole. K tomu, aby se jádra natočila, je však potřebná jiná energie pro každý atom v dané molekule,“ popisuje princip spektroskopie nukleární magnetické rezonance Radovan Fiala z Centra strukturní biologie, pod které patří nově otevřené pracoviště.

Vědci podle naměřené energie zjišťují, jak jsou atomy v molekule uspořádané, jak se vůči sobě pohybují nebo kolik mají mezi sebou prostoru. To jim dává detailní pohled na procesy v živých organismech i inspiraci pro farmaceutický průmysl.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se