Letos už firmy nemohou využít daňové finty s tzv. korunovými dluhopisy. Ročně tak mohli na daních ušetřit jak držitelé dluhopisů, tak firmy tisíce i statisíce korun, podle objemu dluhopisů.

Novela zákona, která začala platit od 1. ledna 2013, však nově říká, že zaokrouhlování srážkové daně proběhne až po sečtení úroků inkasovaných od jednoho emitenta, ne jako dosud z každého dluhopisu.

Řada vlastníků firem totiž využívala kličku – místo aby firmě ze svého půjčovali peníze za úrok, z něhož by pak museli odvádět daň, raději nakoupili dluhopisy, které daná firma vydá. Ty pak mají většinou jmenovitou hodnotu jednu korunu, ale například při úroku 10 procent se neplatí daň ani z dluhopisu o jmenovité hodnotě 50 korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tzv. korunové dluhopisy využívala řada vlastníků firem, které místo půjček využívaly dluhopisy. Bylo to daňově výhodné pro vlastníka i firmu. Tento způsob použil i stát při dluhopisech pro občany. Pro dluhopisy emitované od 1. ledna už však výhoda neplatí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.