Řidiči, kteří spáchají přestupek, musejí udat konkrétní osobu, která seděla za volantem. Pokud to neudělají, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun.

Od soboty 19. ledna totiž platí novela zákona o pozemních komunikacích, která řidičům nově zakazuje používat velmi oblíbenou výmluvu na osobu blízkou. 

Provozovatel tak nově ručí za to, že řidič, kterému auto půjčí, s ním bude jezdit podle zákona. Pokud se tak nestane, má možnost zaplatit pokutu, aniž by dostal trestné body. "V případě, že by řidič zaplatil do patnácti dnů, maximální částka pokuty dosáhne 2500 korun a nebudou mu strženy body," říká Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

O tom, že je řidiči jsou vynalézaví, svědčí nápad o výmluvě na cizince. Pokud řidič například překročí rychlost v obci a následně udá, že své vozidlo půjčil cizinci a řekne jeho jméno, úřad už potom nejedná s vlastníkem vozidla, ale s cizincem.

Podle ministerstva dopravy a policie je to ale k ničemu. V případě, že se úřadům nepodaří cizince dohledat, správní úřad bude kontaktovat opět vlastníka vozidla. Jediný efekt, těchto výmluv je tedy oddálení zaplacení původní pokuty.

"Tímto postupem, ale nastává situace, kdy může být řidič pokutován až do deseti tisíc," dodává Neusar z ministerstva dopravy.

Z novely zákona

Provozovatel vozidla za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že v době před porušením povinnosti řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích
 
a) bylo vozidlo, jehož je provozovatelem, odcizeno nebo byla odcizena jeho tabulka s přidělenou státní poznávací značkou, nebo
 
b) podal žádost o zápis změny provozovatele vozidla v registru silničních vozidel.

Novela dále mimo jiné přináší řidičům s oprávněním skupiny B možnost jezdit na skútrech do 125 ccm s automatickou převodovkou bez povinnosti výcviku v autoškole. "Tuto možnost budou mít i 'béčkaři', kteří získali oprávnění před 19. lednem 2013. V tomto případě doporučujeme kondiční jízdy," dodal mluvčí ministerstva dopravy.