Zmírnění honu na švarcsystém slibovala vláda loni jako jedno ze 70 opatření, která mají opět nastartovat ekonomický růst. Teď si ale dává načas a firmy si na uvolnění počkají. Patrně až do příštího roku.

Ministerstvo práce sice již chystá změny zákona, s jeho předložením vládě ale počká až do června. Reálně se tedy situace začne měnit nejprve v druhé polovině roku. Novela pak ještě bude muset projít celým legislativním kolečkem, takže je nepravděpodobné, že by se firmám ulevilo dřív než v lednu příštího roku.

Mluvčí resortu Štěpánka Filipová nedokázala říci, kdy by mohly změny začít platit. "Záleží na průběhu procesu. Jednat musíme i se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců," tvrdí.

Pracovníci tak například budou muset i nadále na požádání prokázat svůj pracovní vztah kopií pracovní smlouvy nebo jiným dokladem, kdykoli je o to inspekce práce požádá. Tuto povinnost zavedl začátkem roku bývalý ministr práce Jaromír Drábek v rámci tažení proti švarcsystému.

Problém to je hlavně u profesí, kde se lidé pohybují na více místech nebo pracují v terénu – dělníci v lesích či na stavbě, řidiči, kurýři a další.

"Pro zaměstnance je povinnost mít u sebe pracovní smlouvu nepříjemná. Zejména v našem oboru, kdy lesní dělník je v terénu v létě i v zimě, i za špatného počasí. V zasmolených montérkách nemá kopie pracovní smlouvy dlouhou životnost," upozorňuje majitel lesnické firmy, který kvůli obavám z kontroly nechtěl být raději jmenován.

Legalizace se nekoná

A jak má systém fungovat, až se podaří změny prosadit? Tak například informace o pracovním vztahu si budou nově inspektoři získávat sami z databází správy sociálního zabezpečení. Přesto se ale povinnost mít u sebe doklad nezruší úplně.

"Kopie pracovních smluv a dalších dokladů by úředníci vyžadovali u pracovníků, kteří zatím nebyli přihlášeni na Okresní správu sociálního zabezpečení, nebo v případě, kdy nebudeme moci zjistit, o jaký pracovní vztah se jedná, z dostupných informací," řekla HN ministryně práce Ludmila Müllerová.

Chystaná novela také nově nastaví sankce, jaké čekají firmu v případě, že její pracovníci doklad o pracovním vztahu nepředloží.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru