Francouzská automobilka Renault hodlá do roku 2016 zrušit 7500 pracovních míst ve Francii. To odpovídá zhruba 14 procentům její tamní pracovní síly. Oznámila to mluvčí společnosti.

Renault chce snížením počtu zaměstnanců posílit svou konkurenceschopnost v době klesající poptávky po automobilech ve Francii i na dalších velkých evropských trzích.

Zástupci odborů se zatím k rozhodnutí podniku nevyjádřili.

Automobilka se nyní snaží přimět francouzské zaměstnance k přijetí nové dohody o mzdách a pracovních podmínkách. Renault chce s odbory dojednat takové změny, které by snížily jeho mzdové a výrobní náklady ve Francii na úroveň továren ve Španělsku a Británii.

Renault na konci roku 2011 zaměstnával po celém světě kolem 128.000 lidí. Automobilky nyní v Evropě kvůli poklesu poptávky uzavírají továrny a propouštějí tisíce zaměstnanců. Francouzský konkurent PSA Peugeot Citroën se například snaží zastavit ztráty zrušením více než 10.000 francouzských pracovních míst a uzavřením montážní továrny nedaleko Paříže, napsala agentura Reuters.

Poptávka v Evropě je nyní pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Podle poradenské firmy LMC Automotive letos prodej aut v Evropě klesne o 1,7 procenta na 17,8 milionu vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru