Apple prudce snížil objednávky komponentů pro nový smartphone iPhone 5. Podle některých zdrojů z odvětví je pokles objednávek velmi výrazný. A právě to je důvod propadu akcií.

Krátce před 16:00 se akcie Applu prodávaly za zhruba 504 dolarů, což byl proti předchozímu závěru pokles asi o tři procenta. Těsně po zahájení kurz klesl až na 498,51 USD, a vykazoval tak propad o 4,2 procenta.

Americký list The Wall Street Journal napsal, že Apple byl nucen objednávky komponentů snížit kvůli slabší poptávce po iPhonech. List se odvolal na dva zdroje, které nejmenoval a podle nichž například objednávky displejů klesly zhruba na polovinu původního plánu.

Podle jednoho ze zdrojů byly sníženy objednávky i na další komponenty. O nových plánech prý Apple dodavatele informoval už před koncem prosince. Krok Applu je podle agentury Reuters důkazem, že nové smartphony iPhone patrně nejdou na odbyt tak dobře, jak Apple doufal.

Apple v poslední době čelí silné konkurenci, kterou pro něj představuje hlavně jihokorejská společnost Samsung Electronics. Cestu ke spotřebitelům si nacházejí i smartphony dalších výrobců, kteří vsadili na operační systém Android společnosti Google.

Konzultační společnost IDC uvedla, že zařízení s operačním systémem Android se ve třetím čtvrtletí loňského roku podílely na celkovém prodeji smartphonů asi ze 75 procent. O rok dříve to bylo asi 58 procent. iPhone měl podíl kolem 15 procent, což byl meziročně nárůst asi o jeden procentní bod.

Google uvedl Android na trh asi před čtyřmi lety. Firma tvrdí, že od té doby bylo v celém světě aktivováno více než 500 milionů přístrojů s tímto operačním systémem. Pro srovnání: Apple do konce loňského listopadu prodal asi 271 milionů smartphonů iPhone.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru