Americký Kongres na poslední chvíli schválil zákon, kterým odvrátil nejhorší dopady rozpočtového srázu. Kdyby nebyl přijat, znamenalo by to pro americkou ekonomiku ztrátu přibližně 700 tisíc pracovních míst a vyšší daně pro 98 procent obyvatel Spojených států.

Nejpozitivnější zprávou pro investory tedy je, že se odvrátila hrozba drastického dopadu vyšších daní na obyvatele, což by výrazně snížilo jejich příjem a následně domácí spotřebu. Ekonomiku Spojených států, kde domácí spotřeba tvoří více než 60 procent HDP, by pokles spotřeby vedl k propadu do recese.

Rozpočtová reforma sice odstranila bezprostřední hrozby, ale brzy bude muset americká administrativa řešit další problémy. Aktuálně je nejožehavějším problémem opakovaná potřeba zvyšovat zákonný strop zadlužení. Už na Silvestra loňského roku USA vyčerpaly prostor k růstu dluhu daný zákonem.

Nyní mají zhruba dva měsíce na to, aby se podařilo dosáhnout dohody o dalším zvýšení stropu zadlužení. Vyjednávání velmi komplikuje stále znovu se potvrzující hluboká ideologická neshoda mezi postojem republikánů (snaha řešit problém zadlužování snižováním výdajů) a demokratů (větší snaha o vyváženou kombinaci příjmových a výdajových opatření, ale také neochota omezovat nadměrné sociální výdaje).

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru